Udostępnij

Loading

Bezwzględnym obowiązkiem kierowcy jest zatrzymanie się do kontroli. Niezatrzymanie się i ucieczka przed radiowozem podającym sygnały do zatrzymania to przestępstwo.

Zdarzenie miało miejsce w Przysieczynie. W sobotę 11 listopada kilkanaście minut przed godziną 18:00 policjanci zauważyli w oddali kierującego jednośladem – krosem o małej pojemności, który jadącego drogą nie posiadając kasku na głowie.

Policjanci chcieli zatrzymać pojazd do kontroli. Włączenie świateł błyskowych i podanie sygnału dźwiękowego było na tyle wyraźne, że każdy kierujący powinien na nie odpowiednio zareagować. Ten kierujący najwyraźniej nie chciał być skontrolowany i zamiast się zatrzymać gwałtownie przyspieszył. Policjanci rozpoczęli pościg. Kierujący nie reagował na sygnały, ale kilkukrotnie obracał się za siebie, upewniając się czy policjanci kontynuując pościg.

Kiedy dalsza ucieczka nie dawała oczekiwanego rezultatu, a policjanci byli zaraz za uciekinierem, po kilkuset metrach zjechał na pobocze, gdzie się przewrócił. Policjanci obezwładnili kierującego. Podczas legitymowania okazało się, że pojazdem poruszał się nastolatek, który w ogóle nie powinien na niego wsiadać.

Młody chłopak, nie posiadał kasku, nie posiadał uprawnień. Zabrakło pewnie też wyobraźni. Policjanci przekazując go przybyłemu na miejsce interwencji ojcu wypytali go o okoliczności. Nastolatek używał pojazdu bez zgody rodziców. Przypominamy, że to na właścicielu pojazdu ciąży obowiązek zabezpieczenia go w taki sposób, aby nie mógł być użyty przez osoby nieuprawnione. Skoro w domu znajduje się tak niesforny nastolatek, trzeba o to zadbać szczególnie.

Sprawa nastoletniego kierującego bez uprawnień zostanie odpowiednio przekazana do Sądu Rodzinnego, który zadecyduje o konsekwencjach dla nastolatka.

Przypominamy i ostrzegamy.

Kurs na prawo jazdy kategorii AM można rozpocząć w wieku 14 lat, zdobycie uprawnień tej kategorii pozwala na kierowanie również czterokołowcem lekkim.

Kierowcom dopuszczającym się popełnienia przestępstwa w postaci niezatrzymania się do kontroli drogowej (art 178b KK) grozi: od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Co grozi za jazdę bez uprawnień?

Policjanci ujawniający kierującego (dorosłego) bez uprawnień, wówczas obligatoryjnie kierują sprawę do sądu, który nakłada grzywnę 1500 złotych i orzeka zakaz prowadzenia pojazdów od 3 miesięcy do 3 lat.

asp. Dominik Zieliński

Autor postu

Udostępnij