Udostępnij

Loading

Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021, a każdy jego pełnoletni uczestnik ma prawo do udziału w loterii spisowej, w której można wygrać karty przedpłacowe o wartości 500 i 1000 zł. Pierwsze losowanie nagród odbyło się 7 maja, jeśli chcesz wziąć udział w kolejnych, musisz dokonać samospisu poprzez internetową stronę spisową. Kolejne losowania nagród odbędą się 21 maja, 8 i 18 czerwca, 2 i 9 lipca. W ostatnim losowaniu 14 lipca – do wygrania będzie 16 samochodów, po jednym w każdym województwie.

Przypominamy, że spis odbywa się raz na 10 lat i dotyczy każdej osoby mieszkającej, stale bądź czasowo, na terenie Polski. Jest obowiązkowy o potrwa do końca września br.

Samospis to preferowany i najbardziej bezpieczny sposób realizacji obowiązku spisowego. Można to zrobić stosunkowo prosto – wystarczy zalogować się na stronę spis.gov.pl i wypełnić kwestionariusz. Zajmie to około 15 minut.

Mieszkańcy Wągrowca, którzy nie mają dostępu do Internetu mogą korzystać z Punktu do samospisu, który jest uruchomiony w holu budynku Urzędu Miejskiego. Uzyskają tutaj także pomoc pracowników UM w udzieleniu odpowiedzi na pytania spisowe.

***

Jakie informacje o Polakach są gromadzone w tegorocznym spisie?

To podstawowe dane: wiek, adres zamieszkania, stan cywilny, obywatelstwo, poziom wykształcenia, ale także te dotyczące aktywności zawodowej czy stopnia niepełnosprawności. Na liście są również informacje na temat miejsca zamieszkania czy przebywania za granicą oraz gospodarstwa domowego, rodziny, domu lub mieszkania. Pojawią się także m.in. pytania o korzystanie z odnawialnych źródeł energii oraz dotyczące pracy zawodowej lub powodów bezrobocia. Nie ma pytań o stan majątkowy czy dochody.

Przypominamy, że odmowa uczestniczenia w spisie może skutkować karą grzywny w wysokości nawet 5 tys. złotych.

Więcej informacji dotyczących Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 znajduje się na specjalnie przygotowanej stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego.  

Źródło: wagrowiec.eu

Autor postu

Udostępnij