Udostępnij

Loading

Tablice rejestracyjne zawierające unikatowy kod literowo-cyfrowy, który umożliwia identyfikację każdego pojazdu, co do zasady muszą być czytelne. Jeżeli coś się nie zgadza, kierujący pojazdem powinien liczyć się z interwencją Policji.

Zakrywanie tablic rejestracyjnych jest działaniem umyślnym i to nie ulega wątpliwości. Co więcej – kierujący pojazdem jest odpowiedzialny za ich czytelność. Ustawa nie wymienia wyjątków np. warunki pogodowe (śnieżyca, błoto na drogach), czy ścieranie się liter przez szczotki myjni.

Policjanci widząc kierującego tą osobówką, od razu zatrzymali pojazd do kontroli. To że z tablicami jest coś nie tak widoczne było w momencie skierowania źródła światła na poszczególne cyfry. Policjanci zawrócili za pojazdem i postanowili go skontrolować.

Prosty test – wykonanie fotografii z użyciem lampy błyskowej w aparacie fotograficznym, oraz bez niej, wykazało właściwości naklejek w kształcie cyfr „1”, które zostały naklejone na cyfry znajdujące się na tablicy rejestracyjnej. Mężczyzna tłumaczył się, że akurat te dwie cyfry mu się starły z rejestracji, dlatego zastąpił je nowymi. To jednak nie wszystko, ponieważ zaklejone również były wyróżniki państwa, litery PL i gwiazdy Unii Europejskiej powinny znajdować się na niebieskim tle. Tu były one na tle czarnym.

Młody kierowca ukarany został mandatem karnym w wysokości 500 zł i 5 punktów karnych. Policjanci zatrzymali również dowód rejestracyjny pojazdu. Do czasu, gdy kierowca nie uporządkuje czytelności tablic rejestracyjnych – ten fakt musi potwierdzić diagnosta, nie może się tym pojazdem poruszać.

Podjęcie przez policjantów interwencji związane jest z konkretnymi zapisami w ustawie Prawo o ruchu drogowym.

Art. 60

1.Zabrania się:

3) ozdabiania tablic rejestracyjnych oraz umieszczania z przodu lub z tyłu pojazdu znaków, napisów lub przedmiotów, które ograniczają czytelność tych tablic;

1a. Utrzymywanie tablic (tablicy) rejestracyjnych i innych wymaganych oznaczeń pojazdu w należytym stanie oraz zapewnienie ich czytelności jest obowiązkiem kierującego pojazdem

Przestrzegamy przed podobnym działaniem. Dziś można bez kłopotu nabyć cyfry, czy litery na aukcjach internetowych. Sprzedający w opisach przestrzegają przed możliwymi konsekwencjami naklejania na tablice rejestracyjne cyfr, które sprzedają jako „antyradar 100% stop”. Cyt.: „Naklejki nie zostały zaprojektowane w celu omijania lub łamania prawa przez ukrywanie tablic rejestracyjnych samochodu.” 

Poniżej fot. z opisami z takiej aukcji zestawione z tablicą rejestracyjną kontrolowanego pojazdu.

Czy zawsze policjanci karzą mandatami osoby, które zasłaniają tablice rejestracyjne? Choć zasłanianie jest nielegalne i ustawodawca nie wprowadza wyjątków, to również tablice typu „młoda para”, „nowożeńcy” itp. również są nielegalne. Jednak gdy policjanci ujawnią taki pojazd w momencie, przejazdu z kościoła lub urzędu na salę weselną w orszaku weselnym, wówczas będzie to tolerowane jako zwyczaj, przybierający w tej sytuacji formę kontratypu. Po wykorzystaniu pojazdu w tej formie, tabliczka zastępcza powinna być usunięta.

asp. Dominik Zieliński

Autor postu

Udostępnij