Udostępnij

Loading

Skradzione rzeczy miały wartość od kilku do kilku tysięcy złotych. Większość sprawców została już zatrzymana. Najmłodszy miał 11 lat! Nad ustaleniem kilku sprawców wciąż policjanci pracują. Kradzież zawsze wiąże się z nieuchronnymi konsekwencjami dla sprawców. Karą grzywny, zastosowaniem środków przez Sąd Rodzinny w przypadku nieletnich sprawców, bądź karą pozbawienia wolności nawet do 5 lat dla dorosłych sprawców przestępstw.

W ciągu ostatnich 10 dni na terenie naszego powiatu doszło do 30 różnego rodzaju kradzieży. Większość z nich stanowiło wykroczenia, których sprawcy już odpowiedzieli prawnie i zostały na nich nałożone grzywny w postaci mandatu karnego – nierzadko była to kwota 500 złotych. Składane zawiadomienia dotyczyły kradzieży sklepowych, pieniędzy, roweru.

22 sierpnia 53-letni „klient” sklepu spożywczego przy ul. Kolejowej w Wągrowcu za kradzież butelki piwa Żubr został ukarany mandatem karnym 500 złotych. Podobną kwotą mandatu ukarany został 18-latek z Wapna. Ten 24 sierpnia w markecie przy ul. Pałuckiej w Wągrowcu ukradł butelkę whisky o wartości 85 zł. Choć wśród kradzionych przedmiotów w sklepach dominują napoje alkoholowe to są również inne przedmioty. Buty, chemia, ale także słodycze – te kradzione są przez dzieci. 25 sierpnia w Gołańczy w markecie 14 latek został schwytany podczas kradzieży żelków i koli, a dwa dni później w markecie w Wągrowcu 15-latek ukradł słoik Nutelli i 6 pączków. Najmłodszy 11-latek dokonał kradzieży zabawek Lego wyciągając je z zafoliowanej gazety. Przybyły na miejsce rodzic zapłacił za uszkodzone gazety i odebrał syna. W przypadku osób nieletnich decyzję o zastosowaniu środków podejmuje Sąd Rodzinny, a w przypadkach, które są wystarczające funkcjonariusz na miejscu interwencji stosując przewidziane w ustawie o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich.

Policjanci pracują między innymi nad ustaleniem sprawców kradzieży gwoździarki z terenu budowy remizy w Olesznie a także lampy solarnej skradzionej na ścieżce pieszo-rowerowej Buszewo-Lipiny w gminie Gołańcz, czy roweru typu damka skradzionej wczoraj spod sklepu na wągrowieckim rynku.

Kolejna odnotowana kradzież, to kradzież pieniędzy z mieszkania w centrum Wągrowca. Miała miejsce 23 sierpnia. Sprawca wykorzystał chwilową nieobecność właściciela mieszkania wszedł do środka i z portfela leżącego na stole ukradł pieniądze. Właściciel mieszkania który po chwili wrócił zastał sprawcę na miejscu, szybko się zorientował w sytuacji, jednak ten zdołał mu uciec. Informacja o jego wyglądzie, oraz to że uciekł w kierunku j. Durowskiego trafiła do policyjnych patroli. Po chwili 37-letni sprawca został zatrzymany przez patrol rowerowy OPI, a pieniądze wróciły do właściciela.

Wśród ustalonych sprawców kradzieży znaleźli się i tacy, którzy działając w porozumieniu okradali sieć wągrowieckich marketów – 32-letni mieszkaniec Czekanowa wraz z 23-letnim wągrowczaninem i 21-latką z Pleszewa, dokonali kradzieży różnych artykułów w trzech sklepach jednej sieci. Dodatkowo okazało się, że 23-latek kierował samochodem posiadając sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, co wiąże się dla niego z surowszymi konsekwencjami – karą od 3miesiecy do nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Przypominamy, że osoby które kradną przedmioty o wartości przewyższającej 500 złotych, albo kradną kilka przedmiotów, których łączna wartość przekracza 500 złotych narażają się na bardzo poważne konsekwencje prawne związane z pozbawieniem wolności od 3 miesięcy do 5 lat. W przypadkach kiedy wartość przedmiotów nie przekracza 500 złotych policjanci mają możliwość ukarać sprawcę mandatem karnym, a jeżeli funkcjonariusz dojdzie do przekonania, że możliwości, jakie daje postępowanie mandatowe, są niewystarczające, wówczas może zrezygnować z zastosowania mandatu karnego i sporządzić wniosek o ukaranie do sądu.

Źródło: KPP Wągrowiec

Autor postu

Udostępnij