Udostępnij

Loading

Każdy, kto chce podzielić się jedzeniem z innymi lub wziąć coś dla siebie, może to już zrobić w wągrowieckiej jadłodzielni, usytuowanej przy Ratuszu. To miejsce, w którym można zostawić żywność dla potrzebujących lub ją sobie stamtąd wziąć. To właśnie w okresie świąt Bożego Narodzenia zostaje w wielu naszych domach nadmiar jedzenia – od teraz jest miejsce, w którym możemy podzielić się nim z innymi.

Pierwsze tego typu miejsca w naszym kraju powstały na początku 2016 roku. Jadłodzielnie to najczęściej szafki lub lodówki, w których każdy może zostawić jedzenie, które ma w nadmiarze. Korzystają z niego osoby, które są w danej chwili w potrzebie. Warto to zrobić jak najszybciej, gdy mamy pewność, że potrawy są świeże i nadają się do spożycia.

– Często wyrzucamy żywność, której nie zdążyliśmy zjeść. Tymczasem dookoła nas jest mnóstwo osób potrzebujących, którym te produkty mogłyby pomóc, zanim przestaną nadawać się do spożycia. W naszym mieście będzie teraz miejsce, w którym będziemy mogli podzielić się jedzeniem. Jadłodzielnia jest dla wszystkich! – mówi burmistrz miasta Jarosław Berendt.

Wągrowiecka jadłodzielnia mogła powstać dzięki bezzwrotnemu dofinansowaniu z Sejmiku Województwa Wielkopolskiego w kwocie 18 630 złotych w ramach projektu pn. Jadłodzielnia w Wągrowcu Podziel się – nie marnuj.

Wszystkich, którzy w ten sposób chcieliby pomagać innym, prosimy o zapoznanie się z Regulaminem Jadłodzielni.

– Dzielmy się dobrem, bo to niewiele kosztuje. Kiedyś sami możemy być w trudnej sytuacji i będziemy potrzebowali pomocy. Przekaż dalej, nie marnuj jedzenia – podsumował burmistrz Berendt.

Jako pierwsi produkty do jadłodzielni dostarczyła Piekarnia Magdziarz. Jadłodzielnia będzie otwarta przez cały czas, a jej obsługą zajmować się będzie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wągrowcu.

Projekt współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w ramach Programu ograniczania marnotrawstwa i strat żywności w Wielkopolsce na lata 2021-2025

Źródło: wagrowiec.eu

Autor postu

Udostępnij