Udostępnij

Loading

W piątek późnym wieczorem o ujęciu nietrzeźwego kierowcy powiadomiły osoby, które czuły się zagrożone. Operator WCPR otrzymał zgłoszenie o ujęciu nietrzeźwego kierowcy na ul. Ks. Wujka w Wągrowcu. Tam kierujący srebrnym Citroenem mężczyzna cofając uderzył w zapakowane na chodniku hulajnogi. Nie pojechał dalej, bo zgłaszający zabrali mu kluczyki od pojazdu. Policjanci potwierdzili, że w organizmie 65-letniego wągrowczanina znajdowało się około 2 promile alkoholu. W jego sprawie wszczęte zostało postępowanie o przestępstwo z art 178 KK – tj. kierowania w stanie nietrzeźwości

W niedzielę kilka minut po godzinie 15:00 w Łeknie policjanci dzielnicowi zatrzymali do kontroli peugeota 206, którym kierował 36-letni mieszkaniec gminy Wągrowiec. W organizmie mężczyzny znajdowało się około 1,3 promila alkoholu. Kierowca będzie odpowiadał na zarzuty popełnienia przestępstwa drogowego.

Stan nietrzeźwości z pewnością powoduje braki w koncentracji, oceny odległości, koordynacji ruchowej. Kierowanie w takim stanie jest nie tyle utrudnione, co niebezpieczne. Wczoraj wieczorem około godziny 21 policjanci interweniowali w Kobylcu, gdzie kierowca BMW na parkingu przy plaży uszkodził zaparkowaną Skodę. Ze zgłoszenia wynikało, że mężczyzna oddalił się po tej kolizji, przekazane natomiast zostały numery rejestracyjne pojazdu, co pozwoliło policjantom ustalić właściciela. Z ustaleń policjantów ruchu drogowego wynika, że do kolizji doprowadził 48-latek który w momencie badania trzeźwości znajdował się w stanie nietrzeźwym – około 2,4 promila alkoholu. Również w tej sprawie wszczęte zostało postępowanie mające na celu ustalenie okoliczności zdarzenia.

W niedzielne popołudnie policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego prowadzący czynności związane z kontrolą prędkości, zatrzymali Seata, który w Łaziskach w obszarze zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość o 28 km/h. Pochodzący z powiatu pilskiego 34-letni kierujący, również nie stronił od alkoholu – zawartość 0,28 promila świadczyła, że znajdował się w stanie po jego użyciu. Mężczyzna dodatkowo kierował pojazdem nie posiadając do tego uprawnień. W pojeździe wiózł dzieci. Policjanci sporządzili dokumentację z kontroli opisując popełnione wykroczenia sprawa trafi do sądu.

To, że kierowcy nie stroniący od alkoholu kierują pojazdami potwierdza się w prowadzonych akcjach „trzeźwość”. Dziś policjanci powtórzyli działania, podczas których w Skokach zatrzymano dwie osoby, które kierowały pojazdami, mimo że nie zdążyły wytrzeźwieć. 50-letni mieszkaniec Kiszkowa kierował Mercedesem mając w organizmie około 0,3 promila alkoholu. Podobny wynik u 46-letniego kierowcy Renault. Skoczanin kierował pojazdem gdy w jego organizmie znajdowało się około 0,32 promila alkoholu. Kontrole miały miejsce rano na ul. Kościelnej i Poznańskiej w Skokach.

Nietrzeźwi kierujący muszą liczyć się z dotkliwymi karami. Począwszy od grzywien, poprzez zakazy prowadzenia pojazdów, po nawet karę więzienia. Działania eliminujące nietrzeźwych kierowców w okresie wakacyjnym będą prowadzone cyklicznie. Policjanci również będą sprawdzać trzeźwość w ramach nadzoru nad ruchem drogowym, aby wyeliminować z dróg tych, którzy decydują się na kierowanie po kilku głębszych.

asp. Dominik Zieliński

Autor postu

Udostępnij