Udostępnij

Loading

Choinka pełna bombek i światełek, ciepły ogień w kominku i rodzinna, magiczna atmosfera – właśnie z tym kojarzy się nam Boże Narodzenie w Polsce. W tym roku, ze względu na ograniczenia, wielu z nas zostanie w domu i nie będzie można odwiedzić swoich najbliższych. Magia Świąt jest zagrożona, a tymi, którzy ucierpią najbardziej, są dzieci.

Jak pokazują badania CBOS[1] z 2019 roku, niezależnie od osobistej religijności i przekonań co do istoty świąt Bożego Narodzenia w wielu polskich domach podtrzymywane są świąteczne tradycje i zwyczaje. Niezmiennie od lat powszechnie praktykowane jest wzajemne składanie sobie życzeń (99%) oraz dzielenie się opłatkiem (98%). Na tym samym poziomie utrzymuje się spożywanie tradycyjnych wigilijnych potraw (98%) i ubieranie choinki (97%). Jak wskazują więc te badania – Polacy i Polki lubią praktykować bożonarodzeniowe rytuały. Okres Świąt jest szczególnie ważny dla dzieci – to wtedy spędzają czas ze swoimi rodzinami, otrzymują i wręczają prezenty oraz przygotowują specjalne potrawy. Jak więc stworzyć tę niezwykłą atmosferę w dobie pandemii?

– Chętnie wspieramy organizacje, które pomagają budować relacje w Rodzinach, pokazując, że czas spędzony wspólnie jest wartościowy i może być świetną zabawą. Fundacja Zwalcz Nudę podsuwa Rodzinom rozwiązania i pomysły, dzięki którym uniknąć można nie tylko nudy, ale też problemów w rodzinnych relacjach – kreatywne, zespołowe gry wzmacniają poczucie rodzinnej wspólnoty, uczą empatii, zbliżają członków, ułatwiają im wzajemną komunikację, co w tym trudnym czasie jest szczególnie ważne. Cieszymy się, że dzięki Konkursowi „Po pierwsze Rodzina” mamy szansę wspierać takie działania organizacji, które mają na celu wsparcie i promocję Rodzin – podkreśla Barbara Socha, Pełnomocnik Rządu do Spraw Polityki Demograficznej, Wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej.  

Przygotujmy Święta wspólnie!

Pandemia sprawiła, że większość naszych działań przeniosła się do Internetu. Warto skorzystać z narzędzi, jakie daje, także w ramach przygotowań do Świąt. Pieczenie pierniczków wspólnie przez babcię i wnuków czy lepienie wigilijnych uszek online? Czemu nie! Na pewno doświadczona babcia będzie mogła udzielić ważnych rad, a dzieci nauczą się samodzielnie przygotowywać potrawy. Robienie dekoracji świątecznych również jak najbardziej może odbywać się przez Internet – dzięki czemu spędzimy czas z tymi, którzy w tym roku zostają w domu.

Bez odwiedzania rodziny i dalekich świątecznych podróży również można obchodzić Boże Narodzenie. Z rodzicami, rodzeństwem i domownikami można bez przeszkód kultywować bożonarodzeniową tradycję. W Internecie znajduje się mnóstwo poradników, jak przygotowywać ozdoby na choinkę czy potrawy wigilijne. Kilka pomysłów na bombki, pierniki, barszcz z uszkami czy tradycyjny makowiec dzieci i rodzice odnajdą na stronie Fundacji Zwalcz Nudę: www.zwalcznude.pl/swieta-online. Instrukcje zawierają bardzo proste wskazówki. To rodzinne przepisy do wspólnego przygotowania. Warto się zainspirować i spróbować stworzyć coś samemu! A później można pobuszować po Internecie i znaleźć coś jeszcze innego.

„ –Fundacja Zwalcz Nudę działa od 2013 roku i naszym priorytetem przy organizacji wydarzeń zawsze było wspólne, rodzinne i kreatywne spędzanie czasu. W tym roku stanęliśmy przed nie lada wyzwaniem – jak spędzać czas wspólnie, kiedy jesteśmy zamknięci, w izolacji? Zwłaszcza w okresie bożonarodzeniowym ten problem jest szczególnie istotny. Dlatego proponujemy, żeby domownicy razem przyszykowali się do Świąt, piekąc pierniczki czy robiąc ozdoby choinkowe. Mogą korzystać z mnóstwa poradników, które m.in. umieściliśmy również na stronie www.zwalcznude.pl. Magiczną atmosferę w tym roku na pewno uratuje też udział w naszej Akademii Elfów Świętego Mikołaja, czyli grze online dla dzieci” – mówi Krystyna Radkowska, prezeska Fundacji Zwalcz Nudę.

Akademia Elfów Świętego Mikołaja

Tegoroczna gra rozgrywa się wokół pandemii, a także uratowania sań Świętego. Mikołaj wraz ze swoimi reniferami, elfami i pomocnikami utknął na biegunie północnym – niestety koronawirus nie oszczędził jego ekipy. Ze względu na to, że przygotowania do Bożego Narodzenia będą w części zdalne, może zabraknąć energii świątecznej, która napędza sanie. Dzieci z całego świata, w tym z Polski, stanęły przed nie lada wyzwaniem – muszą uratować święta i sanie Mikołaja! Podczas Akademii Elfów Świętego Mikołaja, czyli specjalnej, bezpłatnej gry świątecznej dzieci będą miały okazję zmierzyć się ze specjalnie przygotowanymi zadaniami i wyzwaniami. Animatorzy i animatorki z Fundacji Zwalcz Nudę w rolach śnieżynek, mikołajek, elfów i Świętego Mikołaja stanęli na wysokości zadania i – mimo pandemii i obostrzeń z nią związanych – szykują moc atrakcji. Całość odbędzie się w Internecie. Żeby pomóc w logistyce wykonywania zadań, dla każdej drużyny przygotowano paczkę, z potrzebnymi materiałami do wykonania zadań. Rodzice odbiorą paczki z materiałami w ciągu tygodnia przed grą. Zadania będą udostępniane na specjalnych grupach na Facebooku, w których dzieci będą mogły pokazać swoje prace Mikołajowi – na bieżąco. W otrzymanych paczkach nie zabraknie również upominków dla najmłodszych, którzy po ukończeniu gry będą prawdziwymi uczniami i uczennicami Akademii Elfów Świętego Mikołaja – co zostanie potwierdzone pięknym dyplomem 3D.

Akademia Elfów Świętego Mikołaja odbędzie się w 2 weekendy grudnia – 5, 6, 19 i 20 grudnia. Gry odbywające się 6 i 20 grudnia w godzinach 13:00-16:00 są współfinansowane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej z projektu Po Pierwsze Rodzina. Więcej informacji oraz zapisy na https://zwalcznude.pl/elfy

Źródło: newseria.pl

Autor postu

Udostępnij