Udostępnij

Loading

Postanowienie sądu o zakazie kierowania pojazdami, to środek za którego złamanie grozi kara pozbawienia wolności do lat 5. Mieszkaniec pod wągrowieckiej miejscowości nie zastosował się do dwóch takich postanowień wydanych przez Sąd Rejonowy w Szubinie i Wągrowcu. Dodatkowo mężczyzna był w czasie rocznej próby zawieszenia kary 6 miesięcy pozbawienia wolności, właśnie za łamanie zakazów sądowych.

Wczoraj (środa 11 października) około godziny 18:00 wągrowieccy policjanci zostali poproszeni o przeprowadzenie kontroli pojazdu Audi A4. Prośbę o interwencję mundurowych zgłosił funkcjonariusz, będący w czasie pozasłużbowym. Policjant rozpoznał kierującego, gdyż kojarzył go z wcześniejszych interwencji i kontroli drogowych, a kojarzył że sąd zakazał mu prowadzenia pojazdów.

Pojazd poruszał się ul. Kcyńską w Wągrowcu, patrol zatrzymał go za rondem Kaliska, na pobliskim parkingu. Wówczas sprawdzono dokładnie status kierującego. 27 latek posiadał dwa aktywne zakazy prowadzenia pojazdu na okres 12 i 24 miesięcy. Zakazy te związane są z jego przeszłością, gdyż mężczyzna był zatrzymywany do kontroli posiadając wcześniejsze zakazy prowadzenia pojazdów za popełnione wykroczenia m.in. jazdy bez uprawnień.

Dodatkowo pojazd, którym poruszał się mężczyzna nie był dopuszczony do ruchu. Miał wydane pozwolenie czasowe, a taki dokument uprawnia do poruszania się pojazdem przez okres 30 dni – właściciel odebrał go w maju 2021 roku. Mężczyzna zaniechał też obowiązku przeprowadzenia przeglądu technicznego – ostatni miał miejsce w listopadzie 2020 roku.

Tak nieodpowiedzialne podejście do obowiązujących przepisów sprowadziło na mężczyznę bardzo poważne konsekwencje, ponieważ Sąd Rejonowy w Szubinie rozpatrując sprawę kontroli drogowej wykonanej przez policjantów w pobliżu Kcyni w lutym br. – wówczas mężczyzna prowadził pojazd na zakazie wydanym przez sąd wągrowiecki – wydał postanowienie o karze 6 miesięcy pozbawienia wolności zawieszonej na okres 12 miesięcy próby – ten wyrok uprawomocnił się w maju 2023 roku.

Warto zastanowić się nad bardzo poważnymi konsekwencjami dla przestępców drogowych i nieuchronnych konsekwencjach dla osób lekceważących postanowienia sądowe, z karami więzienia włącznie.

Źródło: KPP Wągrowiec

Autor postu

Udostępnij