Udostępnij

Loading

Dzisiejszego wieczoru miłośnicy astronomii i kosmosu mają wyjątkową okazję obserwacji niezwykłego zjawiska na niebie. Około godziny 17:21 paczka satelitów Starlink, oznaczona numerem G7-12, będzie doskonale widoczna z terenu całej Polski. To wyjątkowe wydarzenie, które z pewnością przypadnie do gustu wszystkim zainteresowanym przestrzenią kosmiczną.

Dzisiaj wczesnym rankiem, o godzinie 7:00, rakieta Falcon 9 wystartowała, zabierając ze sobą nową paczkę satelitów Starlink. Zaledwie 11 godzin po starcie, będziemy mieli okazję zobaczyć ich spektakularny przelot nad Polską. Co więcej, prognozy pogody są obiecujące, co sprawi, że obserwacja będzie jeszcze bardziej przyjemna.

Rozpoczynając od około 17:21, satelity będą wzlatywać na wysokość około 10° nad zachodnim horyzontem. Następnie, przemieszczając się w kierunku wschodnim, będą przelatywać nad liniami Szczecin-Bydgoszcz-Białystok. Moment kulminacyjny przelotu przewidziany jest na około 17:23:40. Dalej, satelity skierują się w stronę wschodu, gdzie wejdą w cień Ziemi tuż za konstelacją Bliźniąt o godzinie 17:24.

To wyjątkowe zjawisko jest idealną okazją do cieszenia się nocnym niebem i fascynującymi widokami kosmosu. Niezwykłe połączenie warunków pogodowych, perfekcyjnego przelotu oraz możliwości obserwacji z terenu całej Polski czyni to wydarzenie niezwykle atrakcyjnym dla wszystkich pasjonatów astronomii.

Zachęcamy do śledzenia tego niezwykłego zjawiska i doświadczania niezapomnianych chwil podczas oglądania przelotu satelitów Starlink nad Polską.

Źródło – Karol Wójcicki

Autor postu

Udostępnij