Udostępnij

Loading

⚠️ #STARLINK na Polską

Satelity Starlink amerykańskiej firmy SpaceX coraz śmielej panoszą się na niebie. Jednego im jednak odmówić nie można: przeloty ich formacji robią niesamowite wrażenie! Dziś flotylla satelitów Elona Muska dwukrotnie przeleci nad Polską DZISIAJ 31-03-2020 O GODZINIE 19:45 oraz 21:35. Zobaczycie je na własne oczy. Nie musicie w tym celu wychodzić z domu, będą dobrze widoczne z okna, balkonu czy przydomowego ogrodu #ZostańWDomu 😷

Dziś chcę Was zachęcić do zapolowania na czwartą grupę satelitów Starlink. W rzeczywistości jest to… piąta grupa Starlinków. Ta rozbieżność w numeracji wynika z tego, że pierwsza, testowa grupa satelitów została przez SpaceX określona numerem 0. Te które przelecą nad Polską dzisiejszego wieczoru zostały wystrzelony 17 lutego.

Obecnie ten „pociąg” rozciągnął się na dystansie kilku tysięcy kilometrów i składa się z 33 satelitów lecących jeden za drugiem. Przemieszczają się po niebie podobnie jak Międzynarodowa Stacja Kosmiczna z zachodu na wschód, choć są od niej wyraźnie słabsze.

Wczorajszy przelot nad Polską zaskoczył jednak obserwatorów! Satelity miały wyjątkowo dużą jasność, zbliżoną do blasku najjaśniejszych na niebie gwiazd. Nie jest do końca jasne co spowodowało takie ich zachowanie, dlatego dzisiejsze obserwacje mogą przynieść sporo ciekawych wniosków.

Dziś nad Polską kosmiczny pociąg Elona Muska przeleci dwukrotnie. Pierwszy przelot potrwa łącznie aż 27 minut. Drugi będzie nieco krótszy i sznur satelitów będziemy widzieli przez ok. 21 minut. Powyższe czas to okres o pojawienia się pierwszego z satelitów nad zachodnim horyzontem, do zniknięcia ostatniego elementu „pociągu” nad wschodnią częścią widnokręgu.

Aby ułatwić poszukiwania skierujcie wzrok w obszar nieba, w którym satelity osiągną swój punkt kulminacyj i będą najlepiej widoczne podczas danego przelotu.

Zaznaczyłem je dla Was na poniższych mapkach wraz z kierunkami z których nadlecą satelity (i gdzie ewentualnie będą kontynuowały lot)

▶️ Podczas pierwszego przelotu będzie to fragment nieba na tle konstelacji Lwa (nad południowo-wschodnim horyzontem).

▶️ W czasie drugiego będą to okolice gwiazdy Kapella w Woźnicy (nad zachodnim horyzontem), jednej z najjaśniejszych gwiazd na niebie.

Poniżej znajdziecie mapki, a w ich opisie dokładne momenty przelotów wszystkich satelitów przez te zaznaczone obszary. Kliknijcie w każde ze zdjęć aby znaleźć precyzyjne informacje.

Pociąg Starlink podzielił się na kilka mniejszych lub większych grup i obecnie prezentuje się następująco:

🛰🛰🛰🛰🛰🛰🛰🛰🛰🛰🛰……🛰🛰🛰🛰🛰🛰🛰……🛰🛰……🛰🛰🛰……🛰🛰🛰🛰🛰🛰🛰🛰🛰🛰 .

  W szczególności warto zwrócić uwagę na czwartą podgrupę składającą się z trzech satelitów. Lecą blisko siebie tworząc mały trójkącik. Prezentują się niezwykle ciekawie w początkowej fazie przelotu, gdy są jeszcze nisko and horyzontem 

Źródło: https://www.facebook.com/ZGlowaWGwiazdach/posts/2955639351161260?__tn__=K-R0.g

Autor postu

Udostępnij