Udostępnij

Loading

Policjanci pilnie udali się na interwencję do mieszkania w jednej pod wągrowieckiej miejscowości. Zatrzymali 22-latka zagrażającego swoim rodzicom.

W sobotnie popołudnie przed godziną czternastą, policjanci udali się do jednej z miejscowości w gminie Wągrowiec. Ze zgłoszenia wynikało, że pijany syn zagraża swoim rodzicom.

Interweniujący policjanci obezwładnili 22 latka. Znajdował się on w stanie nietrzeźwości – około 1,6 promila – prowokował awanturę chcąc pobić swojego ojca. Został on zatrzymany i doprowadzony do KPP w Wągrowcu, gdzie wytrzeźwiał, a śledczy przyjęli od pokrzywdzonych zawiadomienie o przestępstwie.

Zachowanie mężczyzny nie było incydentalne. Od około roku zdarzały się różne sytuacje w których znęcał się psychicznie i fizycznie nad ojcem oraz matką, w ten sposób, że będąc pod wpływem alkoholu, prowokował do bójek, wyzywał słowami wulgarnymi szarpał za ubranie, biegał po domu z nożami. Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy dał Prokuratorowi Rejonowemu podstawę do sformułowania wniosku o zastosowanie wobec zatrzymanego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd przychylił się do tego wniosku i aresztował podejrzanego na okres 3 miesięcy.

Opisywana powyżej interwencja nie jest jednostkowa. Od początku roku Sąd Rejonowy w Wągrowcu wobec sprawców przestępstw na wniosek prokuratury zastosował 16 aresztów wobec podejrzanych o przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu drugiej osoby – jej życiu, zdrowiu, znęcaniu się fizycznemu czy psychicznemu.

Wśród zatrzymanych i aresztowanych 16 podejrzanych sprawców przestępstw, 15 z nich to mężczyźni, jedna to kobieta. W 4 prowadzonych postępowaniach podejrzany sprawcy znęcali się nad rodziną, w tym nad małoletnimi dziećmi. W trzech postępowaniach aresztowani podejrzani sprawcy w wieku 22, 23 i 24 lat znęcało się nad swoimi rodzicami.

Pokrzywdzeni doświadczali różnych zachowań ze strony podejrzanych. Od poniżania i przemocy psychicznej, poprzez groźby (również z użyciem niebezpiecznego narzędzia np. nóż), po przemoc fizyczną – naruszenie nietykalności, zmuszanie do określonego zachowania, a nawet narażenie na utratę życia i zdrowia.

Kiedy w domu dzieje się źle, zwróć się o pomoc instytucjonalną. Przed obcą osobą łatwiej się otworzyć i opowiedzieć o problemie, niż przed kimś bliskim. Pierwszym krokiem może być skorzystanie z Niebieskiej Linii, Warto skorzystać z kontaktu z dzielnicowym z rejonu, opowiedzieć o sytuacji. Decyzja o założeniu niebieskiej karty w rodzinie, pozwoli na czasową kontrolę i monitorowanie sytuacji w rodzinie przez Policję, czy pracowników socjalnych, aż do czasu zażegnania konfliktu, a w przypadku jego eskalacji, bardziej stanowczych kroków, wraz z nakazem opuszczenia lokalu, czy zakazem zbliżania się włącznie.

Nie warto czekać, aż dojdzie do tragedii, a konflikt będzie narastał do momentu, gdzie konieczne będzie wezwanie interwencji Policji w trybie pilnym. Gdy jesteś krzywdzony, skonsultuj to i zdław problem w zalążku.

Źródło: KPP Wągrowiec

Autor postu

Udostępnij