Po entuzjastycznym przyjęciu pierwszej części archiwalnych nagrań Telesfora Arkadiusza Pierzyńskiego, z radością prezentujemy Państwu kolejną odsłonę unikatowych filmów z lat 70. Dzięki uprzejmości Muzeum Regionalnego w Wągrowcu, a także naszej cyfrowej rekonstrukcji, ponownie możemy przenieść się w przeszłość i odkrywać historię okolic Wągrowca.
Druga część filmu to wyjątkowa podróż po malowniczych zakątkach regionu. Na taśmie uwieczniono m.in. remizę straży pożarnej w Pawłowie Żońskim, a także Mieścisko, gdzie możemy zobaczyć pasowanie uczniów w miejscowej szkole oraz barwne obchody Święta Pracy 1 maja. Telesfor Arkadiusz Pierzyński zarejestrował również czyn społeczny – charakterystyczny dla tamtych czasów, a także rozbiórkę domów na rynku, która zmieniała krajobraz miasta.
Kamera autora zabiera nas także do Popowa Kościelnego, gdzie odbywał się zbiór buraków cukrowych – obrazki z codziennego życia wsi, pełne autentyzmu i nostalgii.
Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli pierwszej części archiwalnych nagrań, odsyłamy do naszego poprzedniego artykułu, gdzie można zobaczyć m.in. Wojewódzką Wystawę Zwierząt Hodowlanych oraz dożynki w amfiteatrze miejskim w Wągrowcu.
To jednak nie koniec filmowej podróży! Już wkrótce opublikujemy trzecią i ostatnią część twórczości filmowej Telesfora Arkadiusza Pierzyńskiego. Warto śledzić nasz portal, aby nie przegapić kolejnych wyjątkowych materiałów, które przybliżą historię naszego regionu.
[…] Wystawę Zwierząt Hodowlanych oraz dożynki w amfiteatrze miejskim w Wągrowcu, natomiast druga część ukazywała okolice Wągrowca, w tym Mieścisko, Pawłowo Żońskie oraz Popowo Kościelne. […]