Udostępnij

Loading

23-letni wągrowczanin już po raz kolejny zdecydował się na kierowanie pojazdem pomimo sądowego zakazu. Dodatkowo samochód jakim się poruszał miał założone tablice rejestracyjne od innego pojazdu.

W czwartek 7 września policjanci Ogniwa Patrolowo Interwencyjnego KPP w Wągrowcu zatrzymali do kontroli drogowej samochód marki Alfa Romeo. Pojazd zwrócił uwagę funkcjonariuszy, gdyż już wcześniej przed dwoma tygodniami był kontrolowany, a wtenczas za jego kierownicą znajdował się 23-latek, któremu sąd zakazał prowadzenia pojazdów.

Historia się powtórzyła. Tym razem mężczyzna jechał sam. Samochód jednak miał założone tablice rejestracyjne od innego pojazdu. Mężczyzna zaczął tłumaczyć się, że jedzie na innych tablicach, bo tamte zostały mu skradzione. Mężczyźnie nie pozostało nic innego, jak na miejsce wezwać lawetę. Wkrótce też będzie musiał ze swojego zachowania tłumaczyć się przed wymiarem sprawiedliwości, o kolejny już tego typu czyn.

Niestosowanie się do sądowego zakazu prowadzenia pojazdów zagrożone jest karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Dodatkowo mężczyzna będzie odpowiadał za kierowanie pojazdem niedopuszczonym do ruchu. Tablice rejestracyjne należą do obowiązkowego wyposażenia samochodu. Każde auto osobowe powinno posiadać dwie tablice – z przodu i z tyłu. Brak choćby jednej z nich jest niedopuszczalny i jest wykroczeniem.

W przypadku, gdy utracimy tablice rejestracyjne, należy we właściwym wydziale komunikacji wyrobić wtórnik. Absolutnie nie można przekładać tablic rejestracyjnych z innego pojazdu.

UWAGA!

Od 1 października 2023 roku w związku z nowelizacją przepisów karnych, czyn ten będzie przestępstwem!!!

art. 306c kodeksu karnego

§ 1. Kto dokonuje zaboru tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego, umożliwiającej dopuszczenie tego pojazdu do ruchu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, albo w celu użycia za autentyczną tablicę rejestracyjną pojazdu mechanicznego podrabia lub przerabia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto używa tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego nieprzypisanej do pojazdu, na którym ją umieszczono, albo używa jako autentycznej podrobionej lub przerobionej tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego.

Źródło: KPP Wągrowiec

Autor postu

Udostępnij