Udostępnij

Loading

Do czasu ostatniej nowelizacji prawa o ruchu drogowym, wykroczenie kierowania bez uprawnień kończyło się na nałożeniu przez policjanta mandatu do 500 złotych i to kończyło całe postępowanie. Obecnie jest inaczej, o czym warto wiedzieć.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Wągrowcu podczas działań kontrolnych, zatrzymali do kontroli VW Golfa. Kontrola mająca na celu sprawdzenie stanu technicznego pojazdu, obowiązkowego ubezpieczenia, a także stanu trzeźwości kierowcy. Niemal wszystko było w porządku, jednak siedzący za kierownicą 24-latek nie posiadał uprawnień do kierowania.

Przypominamy, że od października 2023 roku obowiązują nowe przepisy, zaostrzające karę dla osób, które decydują się na kierowanie pojazdem pomimo braku uprawnień.

Zgodnie z art. 94 KW.

§ 1. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu pojazd pomimo braku dopuszczenia pojazdu do ruchu.

§ 3. W razie popełnienia wykroczenia, o którym mowa w § 1, orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.

Kierujący Volkswagenem 24-latek zgodnie z nowymi przepisami nie otrzymał mandatu karnego, czeka go postępowanie w sprawie o wykroczenie, gdzie sąd orzeknie o wysokości kary grzywny – nie niższej niż 1500 złotych, a także orzeknie o zakazie prowadzenia pojazdów. Złamanie tego zakazu to już przestępstwo zagrożone karą więzienia od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

asp. Dominik Zieliński

Autor postu

Udostępnij