Wszystko, co musisz wiedzieć o wałkach WOM do rozsiewacza

Udostępnij

Wałek przekaźnika mocy (WOM) do rozsiewacza lub opryskiwacza to doskonale znane rozwiązanie w rolnictwie. Wpływa na niezawodną i bezpieczną pracę maszyny rolniczej. Podczas jego wyboru trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, o których nieco więcej dowiesz się z dalszej części naszego artykułu.

Na co zwracać uwagę, wybierając wałek WOM do rozsiewacza?

Przy wyborze wałka przekaźnika mocy trzeba zwrócić uwagę na informacje zawarte w instrukcji obsługi maszyny. Dzięki temu unikniesz pomyłki podczas zakupu. Co jeszcze ma znaczenie? Musisz pamiętać przede wszystkim o zgodności momentu obrotowego wału i maszyny napędzanej. Nie można zastosować większego momentu obrotowego. Istotne znaczenie ma też sposób łączenia. Oprócz tego wałek WOM do rozsiewacza czy opryskiwacza dobierany jego pod kątem średnicy widełek, krzyżaków, danego zabezpieczenia i profilu rury.

Jaki wałek przekaźnika mocy wybrać?

Wałek WOM pełni wiele ważnych funkcji w maszynach rolniczych. Podczas doboru trzeba zwrócić uwagę nie tylko na jego właściwości, ale również na specyfikę używanego sprzętu. W przypadku maszyn podczepianych (np. kosiarka rotacyjna, prasa zbierająca do siana itd.) należy zastosować wałek WOM szerokokątny. Maszyny zawieszane zwykle wymagają wałka o standardowych przegubach, gdzie kąt dla pracy ciągłej znajduje się na poziomie 25 stopni. 

W sytuacji, gdy odległość między maszyną i ciągnikiem jest nieduża, powstaje kąt większy między osią wzdłużną wału a osią wzdłużną maszyny i ciągnika. Zastosowanie homokinetyczne wału WOM pozwala na zachowanie bezpiecznej pracy na uwrociach. Nowoczesne wały przekaźnika mocy posiadają przegub połączony z widełkami. To sprawia, że kąt między maszyną a ciągnikiem jest dzielony na połowę. Część wału jest napędzana i napędza z taką samą prędkością kątową. Plusem jest zmniejszenie pulsacji obrotów. Przeguby tego rodzaju pozwalają na chwilową pracę pod kątem do 80 stopni. Parametry wału są umieszczane w instrukcji obsługi danej maszyny rolniczej. 

Gdzie można kupić solidny wałek WOM do rozsiewacza? 

Możliwość zastosowania wałka WOM do rozsiewacza to spore udogodnienie, z którego chętnie korzystają rolnicy. Obecnie na rynku dostępne są produkty wyróżniające się naprawdę dobrą jakością, więc gwarantują długą niezawodność działania i wytrzymałość nawet w trudnych warunkach pracy. 

Jeśli chcesz zaoszczędzić czas i pieniądze, zapoznaj się z asortymentem rolniczych sklepów internetowych. Znajdziesz w nich wałki przekaźnika mocy do rozsiewacza lub opryskiwacza od renomowanych producentów. Zakupy zrealizujesz o dowolnej porze, bez wychodzenia z domu, a przesyłka zostanie dostarczona pod wskazany adres. To forma zakupów preferowana przez wielu współczesnych rolników. W ramach jednego zamówienia możesz nabyć kilka różnych części zamiennych do maszyn rolniczych, w tym ciągników krajowej i zagranicznej produkcji. W przypadku pytań dotyczących doboru odpowiedniego wałka WOM, zawsze możesz skorzystać z doradztwa pracowników rolniczego sklepu online.

Autor postu

Udostępnij

Previous post Europejskie rzeki wysychają. Największa od 500 lat susza już uderza w produkcję żywności
Next post Kradł alkohol w wągrowieckich marketach, trafił do aresztu.