Udostępnij

Loading

Za niespełna dwa tygodnie wystartuje piąty sezon roweru miejskiego. Pracownicy Zakładu Komunikacji Miejskiej przetransportują jednoślady do stacji rowerowych w środę, 15 marca. Miłośników jazdy na dwóch kółkach czeka w tym roku kilka niespodzianek. Dostępne będą dla nich nowe, samoładowalne rowery, bezpłatne punkty naprawy jednośladów, a także pięć dodatkowych roove parków. Bez zmian pozostają opłaty za korzystanie z naszych rowerów.
W dalszym ciągu bezpłatne będzie również pierwsze 30 minut jazdy.

Wągrowiecki Rower Miejski powstał w 2019 roku. Z roku na rok powiększa się liczba jego użytkowników, łączny czas przejazdu, a także pokonanych kilometrów. Od teraz użytkownicy aplikacji Roovee będą mieli do dyspozycji łącznie ponad 100 jednośladów. To dzięki temu, że pod koniec 2022 roku do Zakładu Komunikacji Miejskiej dotarło 60 nowych rowerów.

Od 15 marca powstanie także pięć nowych stacji rowerowych. Zlokalizowane zostaną one przy ulicach:

– Leśnej (przy rondzie PCK),
– Wierzbowej (przystanek Wierzbowa-Skocka),
– Orzeszkowej (przy skrzyżowaniu z ulicą Kraszewskiego),
– księdza Władysława Wróblewskiego,
– Klasztornej (I LO).

Przypomnijmy, że kilka tygodni temu do dyspozycji mieszkańców zostało oddanych pięć stoisk naprawczych z narzędziami. Drobnych napraw możemy dokonać przy stacjach: Główna Osiedla, Dworzec (od ulicy Średniej), Bartodziejska (przy torach), Piaskowa/Polna oraz Osiedle Wschód/Bukowieckiego.

Co istotne wraz z początkiem nowego sezonu na ułatwienia mogą liczyć wągrowieccy seniorzy. Osoby powyżej 60. roku życia, które nie posiadają dostępu do aplikacji Roovee, a będą chętne do korzystania z WRM, będą mogły otrzymać karty zbliżeniowe, które ułatwią im korzystanie z naszych rowerów.

Statystyki nie kłamią. Wprowadzenie systemu roweru miejskiego w Wągrowcu był strzałem w dziesiątkę. Tylko w 2022 roku przybyło ponad 1600 nowych użytkowników. Obecnie jest ich 6751. Mieszkańcy i turyści chętnie korzystają z wypożyczalni. Potwierdza to liczba przejazdów, która w minionym sezonie wyniosła ponad 119 tysięcy.

– Na tak dobre wyniki ma wpływ poprawa infrastruktury rowerowej. Jako samorząd staramy się o ciągłe powiększanie sieci ścieżek rowerowych. Powstają one niemal przy każdej inwestycji drogowej. Tylko w ostatnim roku drogi powstały wzdłuż ulic: Jeżyka, Słowackiego, Kasprowicza, Projektowanej, a także wzdłuż rzeki Wełny w okolicy Księżego Kacerka. Dodajmy do tego naszą autostradę rowerową o długości 1100 metrów, prowadzącą od ulicy Nad Nielbą do Gnieźnieńskiej. Mam nadzieję, że nowe rowery i kolejne stacje rowerowe przyczynią się do tego, że wągrowczanie jeszcze chętniej będą korzystać z tego ekologicznego środka transportu – zauważa burmistrz miasta Jarosław Berendt.

Źródło: wagrowiec.eu

Autor postu

Udostępnij