Udostępnij

Loading

Refleksje o Rodzinie i Świętach

Na co dzień nie zastanawiamy się nad wieloma rzeczami, są one „zepchnięte w kąt” w wirze zajęć i obowiązków. Ale gdybyśmy tak przystanęli i zapytali samych siebie – czym dla nas jest rodzina i kiedy najmocniej jej obecność doceniamy, zapewne większość z nas pomyślałaby o świętach. O tym niezwykłym czasie, który mieni się milionami barw, zapachów i smaków. To te kilka dni w roku, gdy możemy wspólnie zasiąść i cieszyć się sobą, bez pośpiechu. Gdy mowa o Wigilii, czy jest coś bardziej wyjątkowego niż dzielenie się opłatkiem? Ta chwila, gdy stoimy, patrząc sobie w oczy, pełni wdzięczności i dobrych myśli, gdy nasze serca przepełniają najpiękniejsze życzenia wypowiadane w rytm łamania się tradycyjnym opłatkiem wigilijnym.

Kultywowanie Tradycji i Docenianie Rzemieślników

Są zawody, które powoli zanikają. Im bardziej odchodzą w zapomnienie, tym mocniej powinniśmy doceniać tych, którzy je podtrzymują. Ludzi, którzy szanują dziedzictwo i dbają o nie, pomagając nam. Bo gdy nadejdzie ten wyjątkowy czas w roku, a my znów zapragniemy ułożyć sianko z opłatkiem na stole, dzięki nim będzie to możliwe.

W małym Wolbromiu od ponad 75 lat funkcjonuje niewielka, rodzinna firma – Oblatum. To manufaktura, która dostarcza dwa najskromniejsze, a równocześnie najważniejsze symbole Bożego Narodzenia. Rzemieślnicy w Oblatum wypiekają „dar ofiarny”, byśmy znów mogli wziąć opłatki wigilijne i połamać się nimi z najważniejszymi dla nas osobami, życząc im wszystkiego, co podpowiada pełne miłości serce. Gdy w domu pachnie siankiem, choinka cieszy oczy, a my nucimy cały dzień kolędy, jesteśmy szczęśliwi, „pijani” radością, że mamy się wzajemnie. Przełamując opłatek wigilijny, życzymy najbliższym wszystkiego, co najpiękniejsze.

Tradycja i Jakość w Oblatum

Opłatki wigilijne w Oblatum wypiekane są z poszanowaniem prawa kanonicznego, a zakład posiada certyfikaty od biskupa. Opłatek chlebowy powstaje tu nieprzerwanie od lutego do października, od ponad 75 lat. Receptura, sięgająca XIX wieku, nigdy nie została zmieniona – bo po co poprawiać doskonałość?! Prostota receptury jest jednak wymagająca. Skoro opłatki wigilijne składają się jedynie z dwóch składników, muszą one być najwyższej klasy. Opłatki wigilijne nie zawierają drożdży, olejów, polepszaczy ani soli. Są to tylko krystalicznie czysta woda oraz mąka jakości premium. Tajemniczym elementem opłatków jest miłość do tego, co się robi, oraz ciężka praca właścicieli, którzy tradycyjne opłatki wigilijne ręcznie formują, przelewają do artystycznie grawerowanych matryc i wypiekają w piecu.

Autor postu

Udostępnij