Łóżka kontynentalne pojawiły się w Ameryce w połowie XIX wieku, z czasem stało się niezwykle popularne również w Skandynawii. Dziś łóżka kontynentalne zyskują na popularności również w Polsce. Czym się różnią od klasycznych łóżek z ramą? Jakie mają zalety i czy rzeczywiście warto kupić taki mebel do własnej sypialnia? Oto wszystko, co warto wiedzieć na temat łóżek kontynentalnych.
Budowa łóżka kontynentalnego
Łóżko kontynentalne różni się budową od klasycznych łóżek wykorzystujących ramę, jako podstawę pod materac. Zbudowane jest ze specjalnej skrzyni, na której układane są materace. Dodatkowo skrzynia te wypełniona jest sprężynami bonelowymi. Są to specjalne sprężyny, które zwiększają wygodę użytkowania łóżka i zapewniają większą sprężystość, niż np. drewniane listwy stelażowe w klasycznym łóżku. Są również trwalsze i znoszą znacznie większe obciążenia. Dzięki temu łóżko kontynentalne jest bardzo wygodne i trwałe.
Łóżka kontynentalne tworzą zazwyczaj dwie osobne skrzynie na nóżkach, połączone jednym dużym wspólnym materacem i topperem.
Materac do łóżka kontynentalnego
Na skrzyni z bonelowymi sprężynami układany jest materac. Zazwyczaj jest to również materac sprężynowy o budowie kieszeniowej. Taka budowa zapewnia większy komfort użytkowania, ponieważ sprężyny są umieszczone w oddzielnych komorach, są więc od siebie rozdzielone i dostosowują się indywidualnie do kształtu ciała śpiącej osoby. Można również wybrać materac z pianki lub lateksu.
To jednak nie wszystko. Trzecią warstwę łóżka kontynentalnego stanowi materac nawierzchniowy, czyli topper. Jest on cieńszy od materaca spodniego i ma od 4 do 10 cm grubości. Nie posiada sprężyn, wykonany jest z pianki elastycznej lub termoelastycznej, lub lateksu. Zadaniem toppera jest zwiększenie wygody użytkowania łóżka.
Łóżko kontynentalne – piękno i wygoda
Łóżka kontynentalne są nie tylko wygodne, ale również i piękne. Cechują się z pewnością niebanalnym designem. Duże wezgłowie zwiększa komfort użytkowania łóżka. Można się wygodnie o nie oprzeć, czytając w łóżku lub oglądając telewizję. Wezgłowie, jak i skrzynie są pokryte materiałem obiciowym. Szeroki wybór form, wzorów i kolorów materiałów umożliwia dopasowanie łóżka do różnorodnych aranżacji wnętrz. Wezgłowie może być pikowane lub całkowicie gładkie, wyższe i szersze niż samo łóżko, lub kończyć się równo z nim.
Łóżka kontynentalne o prostym, jasnym obiciu doskonale będą pasować do sypialni w stylu skandynawskim. Szerokie obicie z bogatym pikowaniem doskonale będzie współgrać z aranżacją w stylu glamour, czy angielskim.
Miłośnikom nowoczesnych wnętrz do gustu przypadną z pewnością designerskie łóżka kontynentalne dostępne na https://furniro.pl/produkty-kategoria/meble/kontynentalne/.
Zalety łóżek kontynentalnych
Łóżka kontynentalne dzięki swej budowie gwarantują wygodne spanie. To jednak nie jest jedyna ich zaleta. Wiele łóżek kontynentalnych wyposażonych jest w duże pojemniki na pościel, w których można przechowywać zapasowe koce, czy poduszki.
Trójwarstwowa budowa łóżka sprawia, że jest ono wyższe niż klasyczne łóżka z ramą z drewna, czy metalu. Standardowe łóżka mają około 40-50 cm wysokości, kontynentalne zaś nawet 70 cm. Większa wysokość ułatwia wstawanie, szczególnie osobom starszym.
Zastosowanie w konstrukcji łóżka specjalnych skrzyń ze sprężynami poprawia cyrkulację powietrza we wnętrzu materaca. Dzięki temu materac nie gromadzi wilgoci, co zapobiega zbieraniu się wilgoci i rozwojowi pleśni.
Komfort to z pewnością najważniejsza zaleta łóżek kontynentalnych. Możliwość wybory odpowiedniego materaca dopasowanego do potrzeb ciała oraz miękkiego toppera z pewnością zapewnią spokojny sen, nawet najbardziej wymagającym osobom. Łóżka kontynentalne pozwalają również łagodzić bóle kręgosłupa.