Udostępnij

Loading

Historyczna, załogowa misja kosmiczna widoczna w chwilę po starcie z Florydy – zobacz Dragona z Polski! 

Już w najbliższą środę czekają nas niezwykłe emocje!
O 22:31 z Cape Canavaral (z wyrzutni LC-39A z której w 1969 startowała misja Apollo XI) wyruszy rakieta Falcon 9 firmy #SpaceX z misją załogową DM-2. To będzie historyczny, pierwszy prywatny, załogowy lot na orbitę okołoziemską! 

Po 9 latach przerwy – od zakończenia programu wahadłowców – Amerykanie wracają do gry i zrealizują pierwszy lot załogowy na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nową kapsułą. Dwóch astronautów NASA wsiądzie po raz pierwszy do prywatnej rakiety kosmicznej, która wyniesie ich na orbitę okołoziemską.

Sprzyjające ustawienie trajektorii lotu pozwoli nam na zaobserwowanie z Polski kapsuły załogowej, krótko po jej odłączeniu od drugiego stopnia rakiety Falcon 9! Da nam to szansę być naocznymi świadkami tego przełomowego momentu w historii lotów kosmicznych.

Niestety najświeższe prognozy co do przelotu są nieco mniej optymistyczne, niż dwa tygodnie temu gdy pisałem o temacie po raz pierwszy, ale wciąż są przyzwoite! Przelot będzie wyglądał praktycznie identycznie jak obserwowany kilka tygodni temu przelot drugiego stopnia Falcona 9 z satelitami Starlink, który większość z Was wypatrywała na niebie.

Kapsuła z astronautami będzie widoczna z Polski pomiędzy 22:54:38 a 22:57:20*. Pojawi się nisko nad zachodnim horyzontem i w ciągu niecałych 3 minut przemieszczać się będzie na tle konstelacji Hydry, Sextansu i Pucharu gdzie na wysokości ok. 10 stopni finalnie wejdzie w cień Ziemi i zniknie z pola widzenia. Najlepsze warunki do obserwacji ponownie będą mieli mieszkańcy południowo-zachodniej Polski, najgorsze obserwatorzy na północnym-wschodzie*

Kapsuła będzie miała orientacyjną jasność ok. 0-1 mag, dzięki czemu może być obserwowana nawet z miasta ale uwaga – obserwacje będą wymagały absolutnie odsłoniętego, niezaświetlonego zachodniego i południowo-zachodniego horyzontu!

Krótko przed startem Falcona 9 nad Polską przelatywać będzie cel jego podróży czyli Międzynarodowa Stacja Kosmiczna!  ISS będziemy mogli obserwować pomiędzy 22:24 i 22:59!

🔴 Już teraz zapraszam Was na wspólne oglądanie tego niezwykłego wydarzenia podczas specjalnej transmisji “Z głową w gwiazdach LIVE” w środę od 22:15:
https://www.facebook.com/ZGlowaWGwiazdach/videos/246749233264478/ – koniecznie kliknijcie “otrzymaj powiadomienie” na stronie transmisji.

▶️ Plan transmisji kształtuje się więc następująco:
2️⃣2️⃣:1️⃣5️⃣ – start LIVE
2️⃣2️⃣:2️⃣4️⃣ – obserwacje przelotu ISS 🔭
2️⃣2️⃣:3️⃣0️⃣ – relacja ze startu Falcona 9 z misją DM-2
2️⃣2️⃣:5️⃣5️⃣ – obserwacje przelotu kapsuły załogowej Dragon 🔭

📺 Relację z przelotu i mój komentarz na żywo zobaczycie również na antenie TVN24 i w TVN24 GO!

Źródło: https://www.facebook.com/ZGlowaWGwiazdach/

Autor postu

Udostępnij