W miniony weekend majowy, policjanci interweniowali w związku ze zgłoszeniami o nietrzeźwych dzieciach. Dwie dziewczynki w wieku 12 i 13 lat trafiły do wągrowieckiego szpitala w związku z zatruciem alkoholem.
Eksperymentowanie z używkami może być bardzo niebezpieczne. Nie znające umiaru dzieci potrafią doprowadzić się do stanu stwarzającego dla nich zagrożenie. Niezbędna jest interwencja służb.
W sobotni wieczór policjanci podjęli interwencję na wągrowieckim rynku, gdzie pod jedną z posesji leżała w upojona alkoholem 13 -letnia dziewczynka. Towarzyszyła jej rówieśniczka, z którą wspólnie spożywała alkohol. Policjanci o sprawie powiadomili rodziców.
Jedna z dziewczynek była w bardzo złym stanie, była wyziębiona, wymiotowała i nie była w stanie się poruszać. Została zabrana przez załogę pogotowia na SOR. Druga z dziewczynek przekazana została pod opiekę matki.
W niedzielę 1 maja na oddział wągrowieckiego szpitala trafiła 12 latka, ona również znajdowała się w stanie silnego upojenia alkoholowego. O sytuacji powiadomieni zostali wągrowieccy policjanci, którzy wyjaśnili okoliczności zajścia. Okazało się że pochodząca z Rogoźna dziewczynka spożywała tam alkohol z kolegami i koleżankami ze szkoły. Na miejsce wybrali sobie plener w pobliżu rzeki. Upojoną alkoholem dziewczynkę znaleźli przechodnie, którzy zadzwonili po pogotowie.
Alkohol jest tylko dla pełnoletnich, a rozpijanie małoletnich jest przestępstwem.
Artykuł 208 kodeksu karnego mówi o tym, że kto rozpija małoletniego, dostarczając mu napoju alkoholowego, ułatwiając jego spożycie lub nakłaniając go do spożycia takiego napoju, ten podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Zgodnie z nowszym orzecznictwem Sądu Najwyższego „Wykładnia znamienia „rozpija” użytego w treści art. 208 KK, sprowadzająca się do stwierdzenia, że do jego wyczerpania nie jest konieczne działanie przez dłuższy okres, wystarczy działanie jednorazowe, ale mające intensywny przebieg, jest trafna” (postanowienie SN z 10.03.2017r., sygn. V KK 13/17).
Karana jest również sprzedaż alkoholu małoletnim.
Przepisy Ustawy o wychowaniu w trzeźwości oraz przeciwdziałaniu alkoholizmowi mówią o tym , że:
Art. 15 Zabrania się sprzedaży i podawania napojów alkoholowych:
1.osobom, których zachowanie wskazuje, że znajdują się w stanie nietrzeźwości,
2.osobom do lat 18, (…).
art. 43 1. Kto sprzedaje lub podaje napoje alkoholowe w wypadkach, kiedy jest to
zabronione albo bez wymaganego zezwolenia lub wbrew jego warunkom, podlega
grzywnie.
2.Tej samej karze podlega kierownik zakładu handlowego lub gastronomicznego, który nie dopełnia obowiązku nadzoru i przez to dopuszcza do popełnienia w tym zakładzie przestępstwa określonego w ust. 1.
3. W razie popełnienia przestępstwa określonego w ust. 1 albo 2 można orzec przepadek napojów alkoholowych, chociażby nie były własnością sprawcy, można także orzec zakaz prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży lub podawaniu napojów alkoholowych.
Ustalenia policjantów w obydwu sprawach przekazane będą do Sądu Rodzinnego i Nieletnich, który w ramach swoich kompetencji podejmie decyzje wobec zachowania dzieci. Zapewne zwróci uwagę rodzicom, którzy często zostają postawieni przed faktem dokonanym, często zupełnie nieświadomi ich postępowania.
Źródło: KPP Wągrowiec