Udostępnij

Loading

Wkrótce na niebie pojawi się kolejne fascynujące zjawisko – rój meteorytów Eta Akwarydy. Już niedługo miłośnicy astronomii będą mogli podziwiać spadające gwiazdy, które zapewnią niezapomniane wrażenia. Wystarczy, że pogoda będzie dopisywać, a niebo będzie przejrzyste.

Roje meteorów to zjawiska, które od wieków fascynują ludzi na całym świecie. Jednym z najbardziej popularnych rojów meteorów są Eta Akwarydy. Jak sama nazwa wskazuje, roj ten ma swoje źródło w gwiazdozbiorze Wodnika, a konkretnie w okolicach gwiazdy Eta Aquarii.

Eta Akwarydy to roj meteorów aktywny co roku od 19 kwietnia do 28 maja. Maksimum roju przypada zwykle w nocy z 6 na 7 maja, kiedy to możliwe jest zaobserwowanie nawet 60-70 meteorów na godzinę. To wspaniałe zjawisko obserwuje się zazwyczaj około godziny 3-4 nad ranem, ale najlepiej sprawdzić prognozę pogody, by wiedzieć, kiedy dokładnie wyskoczyć na nocny spacer.

Eta Akwarydy są zjawiskiem spowodowanym przez pył i drobne fragmenty komety Halleya. Te małe ciała krążą wokół Słońca, a kiedy Ziemia przechodzi przez ich orbitę, pył i fragmenty zderzają się z atmosferą i tworzą charakterystyczne smugi na nocnym niebie. Patrząc na te spadające gwiazdy, z pewnością można poczuć się jak w bajce.

Nasza redakcja postara się przygotować dla Was relację z tego pięknego zjawiska, jeśli tylko pogoda dopisze i niebo będzie przejrzyste. Nie przegapcie tego niezwykłego spektaklu na nocnym niebie!

Zdjęcie poglądowe – rój Perseidów. Autor: Marek Świdrak

Autor postu

Udostępnij