Udostępnij

Loading

Na bezpieczeństwo mieszkańców naszego powiatu wpływa wiele czynników. Jednym z nich są służby ratownicze, i to one są najważniejszym elementem w naszym codziennym poczuciu bezpieczeństwa. W tym roku na terenie powiatu Wągrowieckiego miało miejsce kilka bardzo groźnych oraz tragicznych w skutkach zdarzeń. W tym artykule przybliżymy państwu kilka z nich oraz podsumujemy ubiegły rok pod względem ilości odnotowanych zdarzeń przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Wągrowcu.

Straż Pożarna na terenie powiatu Wągrowieckiego do zdarzeń wyjeżdżała 985 razy. Większość z tych zdarzeń były miejscowe zagrożenia, bo aż 725, do pożarów strażacy wyjeżdżali 183 razy, a do alarmów fałszywych 77. W porównaniu do roku 2020 odnotowano wzrost interwencji o 6 zdarzeń. Najczęściej strażacy gasili pożary budynków mieszkalnych było to 87 interwencji w tym 56 budynków jednorodzinnych. W 2021 roku w naszym powiecie wiele strat przyniosły anomalia pogodowe do tych zdarzeń strażacy wyjeżdżali 190 razy. Wypadki w komunikacji drogowej również odegrały rolę w pracy strażaków w ubiegłym roku, odnotowano ich 78. W wymienionych wyżej zdarzeniach 65 osób zostało rannych, a 14 poniosło śmierć.

Kilka najpoważniejszych zdarzeń w 2021 roku.

6 lutego. Pożar domu letniskowego w Jabłkowie, gdzie zadysponowano liczne siły i środki, budynek cały objęty był ogniem, a większość hydrantów w okolicy nie działała. Kiedy strażacy działali przy tym pożarze Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Wągrowcu odebrało zgłoszenie o pożarze kuchni oraz osobie, która została poparzona w Skokach na ulicy Klonowej. Do akcji przedysponowano kilka zastępów z Jabłkowa oraz wysłano GCBA z JRG, oraz GCBA i podnośnik z OSP Wągrowiec, a jako zabezpieczenie powiatu zadysponowano OSP Łekno. Na miejsce pożaru w Skokach dojechały również zastępy z JRG 8 Poznań oraz OSP Murowana Goślina.

3 maj. Wypadek na ulicy Leśnej w Wągrowcu. W wyniku zderzenia dwóch samochodów osobowych poszkodowane zostały dwie osoby. Jedna z nich, starszy mężczyzna został zabrany do szpitala. W wypadku brało udział pięć osób w tym jedno dziecko.

7 czerwiec. Czołowe zderzenie samochodu osobowego z ciężarowym w Pokrzywnicy. Na miejsce zadysponowano dwa zastępy z JRG, ZRM oraz policję. Kierujący samochodem osobowym marki Fiat Panda zjechał na przeciwległy pas ruchu i czołowo zderzył się z ciężarówką. W wyniku wypadku zginał kierowca osobówki. Na miejscu pojawił się prokurator a droga była całkowicie zablokowana.

2 październik. Śmiertelny wypadek w Długiej Wsi. Około godziny 17:00 jadący samochodem osobowym marki BMW młody kierowca wypadł z drogi i z impetem uderzył w zaparkowany przy posesji samochód. Siła uderzenia była tak duża, że czerwone BMW przebiło jeszcze ogrodzenie i wpadło na przyległą do drogi posesję. Przybyły na miejsce lekarz stwierdził zgon młodego mężczyzny.

29 listopad. Tragiczne w skutkach potrącenie młodej osoby przez pociąg w Skokach. Około godziny 17:30 do SKKP w Wągrowcu wpłynęło zgłoszenie o potrąceniu dziecka na przejeździe kolejowym w Skokach. Na miejsce skierowano służby ratunkowe, niestety potrąconej osobie nie można już było w żaden sposób pomóc. Ruch na trasie kolejowej został wstrzymany a na miejsce został wezwany prokurator.

Oczywiście jest to tylko kilka zdarzeń. Więcej podobnych treści znajdą państwo na naszym portalu w innych artykułach. W 2022 roku nasza redakcja oraz fotoreporterzy będą jak co roku zbierać dla was najważniejsze informacje i wydarzenia z naszej okolicy. Miejmy nadzieję, że będą to tylko przyjemne wydarzenia a tragicznych zdarzeń będzie jak najmniej. Życzymy państwu bezpiecznego roku.

Opracowanie: Patryk Wojtasiak – Służby W Obiektywie Fotografia Ratownicza

Autor postu

Udostępnij