Udostępnij

Loading

Dzisiaj na nocnym niebie mamy szansę na wypatrzenie zorzy polarnej! Karol Wójcicki z “Z głową w gwiazdach” informuje, że w stronę Ziemi zmierza kilka koronalnych wyrzutów masy (CME) po licznych rozbłyskach słonecznych. Skumulowane uderzenie może wywołać burzę magnetyczną G3, umożliwiając obserwację zorzy także w Polsce, już tej nocy (z wtorku na środę).

Minionej nocy (z poniedziałku na wtorek) o 2:30 Ziemię uderzyło pierwsze, nieduże CME. Najlepsze efekty jednak dopiero przed nami. Kluczowy będzie moment nadejścia skumulowanego CME z dwóch rozbłysków. Najkorzystniejsze byłoby uderzenie około 19-20 czasu polskiego, co pozwoliłoby na obserwacje zorzy od około 22:00. Jeśli CME dotrze w ciągu dnia, burza magnetyczna może zakończyć się przed zmierzchem, niwecząc nasze nadzieje na spektakl.

Aktualizowany model prognozy pogody kosmicznej WSA-Enlil jest obiecujący, sugerując możliwość widowiska wieczorem około 19:00 czasu polskiego. Trzymamy kciuki za sprawdzalność tej prognozy!

NOAA prognozuje burzę magnetyczną G3, co może zapewnić widoczne zorze polarne na zdjęciach. Z miasta nie będzie ich widać, ale pod ciemnym niebem nad północnym horyzontem można dostrzec mleczno-białe struktury. Najlepsze warunki do obserwacji będą na linii Warszawa-Poznań.

Pamiętajcie, że ostateczny zasięg zorzy zależy od parametrów wiatru słonecznego, zwłaszcza parametru Bz – im bardziej na minusie, tym lepiej. Finalne informacje poznamy, gdy fale CME miną sondy kosmiczne oddalone o około 1 mln kilometrów od Ziemi. Od tego momentu mamy około godzinę na dotarcie materiału do Ziemi.

Nasza redakcja postara się uwiecznić to wydarzenie na fotografiach.

Autor postu

Udostępnij