Właśnie rozpoczęły się pierwsze odbiory techniczne instalacji fotowoltaicznych, które powstają na terenie 76 prywatnych posesji mieszkańców Wągrowca. Wszystko to za sprawą realizacji projektu „Słoneczne dachy w Mieście i Gminie Wągrowiec”, dzięki któremu 85% wartości netto instalacji jest pokrywany z dofinansowania, a pozostała część to wkład własny mieszkańców Wągrowca, którzy uczestniczą w projekcie. Łączny koszt inwestycji to około 2 mln złotych.
– Mogę śmiało powiedzieć, że Wągrowiec stawia na zieloną energię. W ubiegłym tygodniu rozpoczęły się prace wiertnicze przy drążeniu otworu w celu ujęcia wód termalnych – jednak to nie wszystko. Kolejnym krokiem w stronę wykorzystania odnawialnych źródłem energii są panele fotowoltaiczne. Dzięki unijnemu dofinansowaniu wągrowczanie na swoich posesjach mogą budować mikro instalacje fotowoltaiczne, które przynoszą korzyści indywidualne – w postaci niższych cen za energię – oraz dla ochrony środowiska. Trzymam kciuki, aby dalsze prace przebiegały tak sprawnie, jak do tej pory – mówił burmistrz Jarosław Berendt podczas wizyty na jednej z posesji, na której panele zostały już zainstalowane.
Montaż instalacji na terenie miasta rozpoczął się w lipcu i zgodnie z umową z wykonawcą, czyli firmą SolarSpot z Komornik zakończy się do końca września bieżącego roku. Warto dodać, że na terenie Wągrowca zamontowanych jest już ok 70% instalacji przewidzianych do wykonania w ramach projektu i w kolejnych dniach przeprowadzone będą kolejne odbiory techniczne.
Energia słoneczna jest powszechnie dostępna i to za darmo. Instalacje fotowoltaiczne pozwalają ją przekształcić w energię elektryczną, którą możemy wykorzystać w dowolny sposób. Najważniejszymi zaletami energii słonecznej jest przede wszystkim jej odnawialność – nigdy jej nie zabraknie. Panele słoneczne pozwalają samodzielnie produkować energię na własne potrzeby. Uniezależnienie się od dostaw prądu z sieci, a w efekcie także cen dostawców stanowi kolejną korzyść, jaką przynosi fotowoltaika.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.
Źródło: wagrowiec.eu