W odpowiedzi na zarzuty jednego z portali internetowych dotyczące szczepienia urzędników i ich rodzin poza kolejnością informujmy, że do punktu szczepień masowych przy MDK w czwartek 29 kwietnia dotarła partia szczepionek z krótkim terminem ważności, które należało zużyć do 4 maja do godziny 21:00. W dniach 1, 2 i 3 maja punkt szczepień był nieczynny. Pozostały zatem dwa dni na wykorzystanie szczepionek – piątek 30 kwietnia i wtorek 4 maja. Zgodnie z publicznymi zapowiedziami podmiotu medycznego – Przychodni „Hipokrates”, które zostały przekazane na konferencji prasowej w dniu 23 kwietnia, w pierwszej kolejności, poza e-rejestracją, wolnymi szczepionkami zostali zaszczepieni wolontariusze obsługujący punkt szczepień, osoby zaangażowane w pracę punktu oraz członkowie rodzin, z którymi te osoby mieszkają (osoby pracujące w punkcie mają bliski kontakt z kilkuset osobami dziennie, co wpływa na ryzyko zakażenia). O możliwości szybszego zaszczepienia zostały też telefonicznie poinformowane osoby, które posiadały już wyznaczony termin szczepienia w systemie e-rejestracja i zgodziły się przyjąć szczepionkę wcześniej, tym samym uwalniając wolny termin innym osobom.
Na konferencji prasowej w dniu 23 kwietnia podano również do publicznej wiadomości, że w godzinach popołudniowych można osobiście zgłaszać się w punkcie szczepień przy MDK, aby skorzystać z ewentualnych „wolnych szczepionek”. Z takiej możliwości zarówno w piątek 30 kwietnia, jak i we wtorek 4 maja skorzystało kilkadziesiąt osób, które osobiście zgłosiły się do punktu szczepień. Zarówno w piątek 30 kwietnia, jak we wtorek 4 maja, szczepienia odbywały się do godziny 21:00 (punkt pracuje w godzinach od 9:00 do 19:00). Dzięki zaangażowaniu i dobrej organizacji pracy punktu nie zmarnowała się ani jedna dawka szczepionki!
Odnosząc się do zarzutu szczepienia osób „młodych” informujemy, że ze szczepienia mogły skorzystać osoby z ważnym e-skierowaniem, a więc takie, które zgodnie z harmonogramem mogły już rejestrować się na szczepienie. Zgodnie z rekomendacjami Ministra Zdrowia w przypadku wolnych szczepionek można zaszczepić każdą pełnoletnią osobę.
Co do zarzutu braku komunikatu o tzw. „wolnych szczepionkach”, to będą one wydawane wtedy, gdy liczba osób zgłaszających się w godzinach popołudniowych do MDK będzie mniejsza niż liczba szczepionek pozostających do wykorzystania. Wydanie takiego komunikatu w pierwszych czterech dniach funkcjonowania punktu spowodowałoby niepotrzebne gromadzenie się osób i zagrożenie epidemiologiczne.
– Zapewniam, że Przychodnia „Hipokrates”, która jako jedyna w Wągrowcu od 5 miesięcy szczepi mieszkańców, dokłada wszelkich starań, aby proces ten przebiegał sprawnie i zgodnie z obowiązującymi przepisami. Przy organizacji punktu szczepień powszechnych przy MDK celowo zrezygnowaliśmy z zapisów bezpośrednio w punkcie, aby uniknąć oskarżeń dotyczących ustawiania kolejności szczepień. Wszelkie zarzuty formułowane przez media pod naszym adresem są bezpodstawne i uderzają w dobre imię pracowników mojej przychodni oraz pracowników Urzędu Miejskiego w Wągrowcu i jego jednostek organizacyjnych, którzy z oddaniem i dużym zaangażowaniem pomagają nam w usprawnianiu realizacji programu szczepień – mówi Marzena Adamska, reprezentująca podmiot medyczny realizujący szczepienia w MDK.
Źródło: wagrowiec.eu