Tłumnie, radośnie i z ważnym przesłaniem – tak wyglądała trzecia edycja Marszu Godności Osób z Niepełnosprawnościami, która przeszła dziś ulicami Wągrowca. Pomarańczowy pochód był manifestacją solidarności, wsparcia i wrażliwości na potrzeby osób z niepełnosprawnościami oraz ich rodzin.
W wydarzeniu – podobnie jak w poprzednich latach – uczestniczyły setki osób: dzieci, młodzież i dorośli z różnymi niepełnosprawnościami, ich opiekunowie, przedstawiciele szkół, przedszkoli, instytucji, organizacji pozarządowych, mieszkańcy i samorządowcy. Wszyscy zebrali się przed ratuszem, by wspólnie – pomarańczowym, radosnym korowodem – przejść ulicą Kościuszki do Ośrodka Sportu i Rekreacji, gdzie odbył się festyn integracyjny.
Organizatorem wydarzenia było tradycyjnie Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Bona Fides” we współpracy z Ośrodkiem Rewalidacyjno-Wychowawczym w Wągrowcu, przy wsparciu Urzędu Miejskiego, Miejskiego Domu Kultury oraz Ośrodka Sportu i Rekreacji. Zadanie dofinansowano z budżetu Miasta.
Pomarańczowy kolor marszu nie był przypadkowy – to międzynarodowy symbol solidarności z osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Celem wydarzenia było przypomnienie, że godność i równość są prawami każdego człowieka, niezależnie od stanu zdrowia, poziomu sprawności czy stopnia samodzielności.
Podczas części festynowej uczestnicy mogli skorzystać z licznych atrakcji, wziąć udział w animacjach, zabawach i obejrzeć występy artystyczne. Nie zabrakło także słów uznania i wsparcia ze strony lokalnych władz.
– Osoby z niepełnosprawnościami są wśród nas na co dzień i należy im się taki sam szacunek i godność, jak każdemu innemu człowiekowi. – mówiła Burmistrz Miasta Wągrowca Alicja Trytt, dziękując organizatorom oraz wszystkim obecnym za wspólne tworzenie przestrzeni otwartej, wspierającej i wolnej od barier.
Wśród gości wydarzenia obecna była również I Wicewojewoda Wielkopolska Karolina Fabiś-Szulc, która w swoim wystąpieniu podkreśliła: – To nasza wspólna odpowiedzialność, by pokonywać bariery – te architektoniczne, ale przede wszystkim te w naszej mentalności.
Marsz Godności w Wągrowcu to nie tylko wydarzenie integracyjne – to również ważny głos przypominający, że budowanie dostępnego i empatycznego społeczeństwa zaczyna się od zauważenia i zrozumienia drugiego człowieka.
Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w tegorocznym marszu. Razem tworzymy miasto, w którym każdy ma miejsce, głos i wartość.
Źródło: wagrowiec.eu













