Zasubskrybuj nasz kanał YouTube, aby zawsze mieć dostęp do świeżych materiałów wideo!

 

Udostępnij

Loading

Jak poinformował popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy, Karol Wójcicki na swoim fanpage Z głową w gwiazdach, na nocnym niebie ponownie możemy obserwować przelot komety. Tym razem jest to kometa C/2020 M3 ATLAS.

Wygląda na to, że mamy na niebie nową kometę do oglądania!
Nie wróżyło to nic dobrego w średniowieczu, a i w 2020 jakoś tak z niepokojem patrzymy na przeloty kolejnych „ogoniastych gwiazd”
Niezależnie od przesądów, łapcie lornetki w dłoń i wypatrujcie C/2020 M3 ATLAS

Kometa C/2020 M3 (ATLAS) to kolejna w tym roku kometa, którą możemy obserwować na naszym niebie. Jest kometą długookresową odkrytą w 2020 przez program ATLAS. Powraca do Słońca co 138,9 lat.

Nie jest specjalnie jasną kometą, obecnie jej blask szacujemy na 8,6 mag co oznacza, że jest poza zasięgiem obserwacji nieuzbrojonym okiem – do jej obserwacji potrzebować będziecie przynajmniej lornetki lub niewielkiego teleskopu. Jej jasność jest nieco wyższa niż się spodziewano, więc jest jakiś cień szansy, że kometa jeszcze nas swoim blaskiem nieco zaskoczy.

Kometa znajduje się w odległości 56 418 670 km od Ziemi. Do jej największego zbliżenia z naszą planetą pozostało jeszcze 12 dni (14 listopada). Dystans zmaleje wtedy do 53 616 115 km.

Przez najbliższe dni kometę możemy obserwować w zimowej konstelacji Oriona. W okolicach 6 listopada przemieszczać się będzie w niedużej odległości od najjaśniejszej mgławicy na naszym niebie, czyli M42 – Wielkiej Mgławicy Oriona. To będzie okazja na fajne fotki w szerszym kadrze

Gdy tylko pogoda pozwoli – zaproszę Was na wspólne obserwacje tej komety LIVE. Opowiem Wam wtedy jak krok po kroku samodzielnie znaleźć i zobaczyć kometę

Póki co korzystajcie i [UDOSTĘPNIAJCIE] dalej mapkę z położeniem komety na ten tydzień.



Źródło: https://www.facebook.com/ZGlowaWGwiazdach/

Autor postu

Udostępnij