Udostępnij

Loading

Dokładnie o 20:15 nastąpi pierwsza pełnia 2021 roku. Oświetlony w 100% Srebrny Glob znajdzie się w odległości 381514 km od Ziemi. Pełnia – zwłaszcza zimowa – to zwykle czas raczej niesprzyjający obserwacjom nieba. Silny blask naszego satelity sprawi, że noc będzie wyjątkowo jasna, a na niebie zobaczymy dużo mniej gwiazd niż zwykle.

Jednak z tego samego powodu czekają nas znakomite warunki do nocnych spacerów poza miastem. Wszędzie będzie tak jasno, że można spokojnie spacerować bez latarek czy obecności latarni. To też dobry czas do próby wypatrzenia halo Księżycowego.

  • Halo jest optycznym zjawiskiem atmosferycznym, występującym na chmurach piętra wysokiego (czasami tworzy się też na diamentowym pyle – takim jak ten, na którym powstają filary świetlne w zimowe noce). Tworzy się na skutek załamania światła w kryształkach lodu, z których zbudowane są chmury wysokie.
Zdjęcie: Kasia Mojek

Dziś krótko po zachodzie Słońca macie szansę zobaczyć okrągły Księżyc wiszący nisko nad północno-wschodnim horyzontem. Jednak najpiękniejsze wschody czkają nas zawsze dzień po pełni. Jutro rano napiszę Wam, dokładnie o której godzinie spodziewać się spektakularnego widoku za oknami w Waszym mieście.

Żródło: FB Z głową w gwiazdach

Autor postu

Udostępnij