Zasubskrybuj nasz kanał YouTube, aby zawsze mieć dostęp do świeżych materiałów wideo!

 

Udostępnij

Loading

Czwartego maja jak co roku wszyscy strażacy mają swoje święto, to właśnie w tym dniu obchodzimy Dzień Strażaka. W tym artykule przybliżymy trochę charakterystykę pracy, a raczej służby jaką pełnią strażacy z Państwowej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej, opiszemy okiem reporterów jak wyglądały największe akcje strażaków w tym oraz ubiegłym roku, podamy kilka ciekawych statystyk dotyczących zdarzeń na terenie naszego powiatu. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do krótkiej lektury.

Jak wygląda dzień strażaka? Często można spotkać się z opinią ludzi, którzy twierdzą, że strażacy siedzą wygodnie w fotelu popijając kawkę i czekają na alarm, otóż nie. Strażacy pełniący służbę w szeregach PSP zaczynają dzień od sprawdzenia sprzętu na samochodach, następnie dowódca odczytuje rozkaz dzienny, który informuje funkcjonariuszy, jaką rolę oraz na jakim samochodzie będą dziś pełnić. Po odczytaniu rozkazu dziennego następuje przyjęcie służby od zmiany, która kończy swój dzień służbowy. Następnie strażacy udają się na śniadanie, po wspólnym posiłku rozpoczynają się codzienne ćwiczenia praktyczne oraz teoretyczne. Po obiedzie kolejnym punktem w harmonogramie są zajęcia sportowe. O godzinie 22 strażacy udają się na czuwanie, które trwa do godziny 6:00. Oczywiście w każdej chwili Jednostka Ratowniczo Gaśnicza może zostać zaalarmowana do zdarzenia wtedy strażacy zostawiają wszystko i ruszają do akcji.

Według statystyk prowadzonych przez KP PSP w Wągrowcu w 2020 roku na terenie powiatu Wągrowieckiego Straż Pożarna wyjeżdżała do zdarzeń 979 razy. Najczęściej strażacy wyjeżdżali do miejscowych zagrożeń, bo aż 742 razy co stanowi 75,79 % ogółu interwencji, do pożarów Jednostka Ratowniczo Gaśnicza wyjeżdżała 193 razy co z kolei stanowi 19,71% wszystkich wyjazdów w roku 2020, 44 interwencje okazały się alarmami fałszywymi. W porównaniu do roku poprzedniego (2019) nastąpił wzrost wyjazdów do akcji o 10,75% czyli 95 interwencji.
W tym miejscu chcemy przybliżyć państwu kilka naszym zdaniem ważniejszych interwencji strażaków w ostatnim czasie.

Sobota 20 czerwca 2020 roku. Godzina 2:12  Straż Pożarna w Wągrowcu odebrała zgłoszenie o pożarze domu jednorodzinnego w miejscowości Bartodzieje. Dyżurny stanowiska kierowania wysłał na miejsce 3 zastępy z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej oraz zaalarmował OSP Wągrowiec.
Po dotarciu na miejsce okazało się, że cały budynek jest objęty ogniem. Na miejsce pożaru skierowano również OSP Łekno. W pierwszej fazie działań podano prądy wody w natarciu na palący się dom. Strażacy na miejscu akcji rozstawili drabinę SCD 30 w celu podania wody na dach budynku. Lokatorom na szczęście nic się nie stało i opuścili palący się budynek jeszcze przed przyjazdem straży pożarnej. Gdy sytuacja była już opanowana strażacy przystąpili do rozbiórki dachu celem dogaszenia wszystkich  zarzewi ognia. Około godziny 3:15 na miejsce dotarło pogotowie energetyczne. Budynek uległ całkowitemu spaleniu.

Zdjęcie: Patryk Wojtasiak

Kolejna akcja a w zasadzie dwie akcje o których chcemy wspomnieć wydarzyły się  w czwartek 16 lipca 2020 roku. Te akcje pokazały jak dużym wsparciem dla Państwowej Straży Pożarnej są jednostki OSP zarówno te w KSRG jak i poza nim.

Godzina 20:36 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Wągrowcu przyjmuje zgłoszenie o pożarze stodoły w miejscowości Łęgowo. Dyżurny kieruje na miejsce liczne siły i środki z JRG Wągrowiec oraz okoliczne OSP, jednostki docierają na miejsce bardzo szybko, ponieważ w tym dniu prowadzone były ćwiczenia z gaszenia pożarów na obszarach leśnych w oddalonym o kilka kilometrów Lechlinku. Większość OSP z naszego powiatu brała udział w tych ćwiczeniach dlatego reakcja była natychmiastowa. Po dojeździe na miejsce pierwszych zastępów i wstępnym rozpoznaniu okazało się, że w stodole może znajdować się butla z acetylenem. Na miejsce skierowano dodatkowe zastępy. Po przybyciu na miejsce właściciela obiektu okazało się, że w środku znajduje się butla z tlenem oraz butla z gazem propan butan. Działania prowadzono z zewnątrz palącego się budynku. Strażacy utworzyli punkt czerpania wody z jeziora Łęgowskiego. Straż poprosiła policje o pomoc w zabezpieczeniu terenu akcji oraz kierowaniu ruchem. W tym celu na miejsce skierowano dwie załogi policji. W późniejszej fazie działań droga nr 196 była całkowicie zablokowana z powodu wyznaczenia strefy zagrożenia.

O godzinie 21:48 stanowisko kierowania zostaje postawione w kolejnej trudnej sytuacji, wpływa do nich zgłoszenie o kolejnym pożarze stodoły tym razem w miejscowości Łekno. Na miejsce dyżurny kieruje zastępy z JRG Wągrowiec, OSP Skoki, OSP Damasławek, OSP Łekno, OSP Mokronosy, OSP Panigródz, OSP Wągrowiec, OSP Janowiec Wielkopolski, OSP Świątkowo, niezbędna okazuje się również pomoc kolegów z JRG Żnin. To był trudny wieczór i noc dla strażaków. Oba pożary zostały ugaszone, nikomu nic się nie stało.

Zdjęcie: Patryk Wojtasiak

O tym jak ważna jest szybka i dokładna wymiana informacji mogliśmy przekonać się wieczorem 5 września. Około godziny 21:00 Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendy Powiatowej PSP w Wągrowcu przyjął zgłoszenie o osobie zaginionej nad j. Gackim w Sławicy. Przesłanki, które wskazywały na potencjalne zaginięcie to pozostawione ubrania przy plaży oraz brak kontaktu z tą osobą.

Do działań zadysponowane zostały GBARt, GCBA oraz SLOp wraz z Łodzią. Jednocześnie powiadomione o zdarzeniu zostało OSP Skoki w sile 2 zastępów oraz Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno – Nurkowego z Poznania. Na miejscu jako pierwsi przybyli ochotnicy ze Skoków. Dodatkowym utrudnieniem dla strażaków był podmokły leśny teren oraz wąskie drogi dojazdowe. Sytuacja zaczęła być dość rozwojowa do strażaków zaczęły docierać informacje, że właściciela ubrań pozostawionych przy plaży widziano przy pobliskim sklepie. Świadkowie udali się pod sklep w celu sprawdzenia czy faktycznie jest to ta osoba.

W międzyczasie na miejsce dotarła Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno – Nurkowego. Ze względu na gabaryty pojazdów oraz to, że chwilę wcześniej GBARt z Wągrowca utknął w błocie strażacy z SGRWN zostawili swoje pojazdy na utwardzonym terenie i udali się pieszo na miejsce zdarzenia.

Świadkowie przywieźli mężczyznę, którego widziano pod sklepem. Okazało się, że jest to osoba, do której zaginięcia zostali wezwani strażacy. Na miejsce wezwany został patrol policji w celu ustalenia danych tego człowieka. Obywatel Ukrainy nie posiadał przy sobie dokumentu tożsamości i został przewieziony do komendy policji celem ustalenia jego danych osobowych.

Zdjęcie: Patryk Wojtasiak

Jednak służba w Straży Pożarnej to również miłe chwile. Jedną z takich chwil mieliśmy przyjemność uwiecznić w niedzielę 20 września na Wągrowieckim rynku odbyła się uroczystość nadania sztandaru dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wągrowcu. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą o godzinie 12:30 w kościele pw. św. Jakuba Apostoła. Na miejsce przybyli między innymi; Kompania Honorowa Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, nadbrygadier Andrzej Bartkowiak, wojewoda Wielkopolski Łukasz Mikołajczyk, poseł RP Marta Kubiak oraz zaproszeni goście. Po zakończeniu mszy rozpoczął się przemarsz pododdziałów Straży Pożarnej z orkiestrą dętą OSP Skoki na czele na Wągrowiecki rynek.

O godzinie 13:45 rozpoczęły się przemówienia komendantów oraz zaproszonych gości. Komendant Główny nadbrygadier Andrzej Bartkowiak w swojej przemowie wspominał czasy kiedy służył dla JRG Wągrowiec. Docenił ciężką służbę strażaków i podziękował za wzorowe wykonywanie obowiązków. Następnie zaproszeni goście z Andrzejem Bartkowiakiem na czele symbolicznie wbili ozdobne gwoździe pamiątkowe w drzewiec sztandaru, każdy z zaproszonych gości wpisał się do pamiątkowej księgi. Z drabiny mechanicznej należącej do JRG Wągrowiec podniesiono Polską flagę, Kapelan poświęcił sztandar a członkowie Kompanii Honorowej ze Szkoły Aspirantów dokonali jego prezentacji. Po zakończonej uroczystości wszyscy udali się na wspólny posiłek.

Zdjęcie: Patryk Wojtasiak

Dramatyczne chwile rozegrały się 15 października 2020 roku. O godzinie 12:46 Stanowisko Kierowania otrzymało zgłoszenia z Centrum Powiadamiania Ratunkowego o wybuchu gazu w domu jednorodzinnym przy ulicy Kochanowskiego w Wągrowcu. Strażacy po dojeździe na miejsce potwierdzili informacje o zdarzeniu. Z okien na pierwszym piętrze wydobywał się gęsty dym oraz płomienie, przed budynkiem znajdował się poparzony, lecz przytomny mężczyzna, który został ewakuowany przed przybyciem Straży Pożarnej przez osoby postronne. Rota ubrana w aparaty ODO weszła do budynku z linią gaśniczą w celu zlokalizowania źródła pożaru. Kiedy ranną osobą zajmowali się ratownicy ten poinformował ich, że przyczyną wybuchu było odkręcenie butli z gazem, ponieważ chciał popełnić samobójstwo.

Zdjęcie: Marek Świdrak

Między innymi takie akcje pokazują jak dużym obciążeniem psychicznym jest dla strażaków służba w szeregach Straży Pożarnej.
W roku 2021 również doszło już do kilku poważnych zdarzeń, jednym z nim jest między innymi pożar, który wybuchł w Skokach na ulicy Klonowej gdzie poparzona została jedna osoba a do działań zadysponowano jednostki spoza naszego powiatu tj. JRG 8 Poznań oraz OSP Murowana Goślina. Powodem wezwania pomocy z sąsiedniego powiatu był inny pożar, przy którym już działały liczne siły i środki Straży Pożarnej z naszego powiatu.

Zdjęcie: Patryk Wojtasiak

Kolejne zdarzenie miało miejsce 23 marca około godziny 7:15 na drodze 196 w miejscowości Wiatrowo doszło do zderzenia samochodu osobowego z ciężarowym. Poszkodowana kobieta była nieprzytomna. Cztery godziny później na tej samej drodze w tej samej miejscowości doszło do kolejnego wypadku. Osoba poszkodowana była zakleszczona w pojeździe. Po przybyciu służb na miejsce przystąpiono do resuscytacji mężczyzny, niestety nie udało się go uratować.

Zdjęcie: Marek Świdrak

Na koniec chcielibyśmy podziękować wszystkim strażakom za ich poświęcenie oraz służbę. Życzymy oczywiście tyle samo powrotów co wyjazdów, aby święty Florian zawsze czuwał nad waszym bezpieczeństwem. Sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym. Dziękujemy, że dla nas idziecie w ogień.

Opracowanie: Patryk Wojtasiak – Służby W Obiektywie Fotografia Ratownicza

Autor postu

Udostępnij