Udostępnij

Loading

Jelita pełnią ważną funkcję w procesie wchłaniania składników pokarmowych, ze spożywanego jedzenia. Niestety z powodu licznych czynników zaburzenia układu pokarmowego, są coraz częściej notowaną przez lekarzy dolegliwością. Pacjenci zmagają się z takimi chorobami jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna, czy nieswoiste zapalenie jelita.

Nie tylko ból brzucha – czyli jakie objawy towarzyszą chorym jelitom?

Choroby przewlekłe jelit mogą dawać charakterystyczne oraz mniej typowe objawy. Bardzo istotne, by podczas wizyty lekarskiej wspomnieć o wszystkich dolegliwościach, nawet jeśli nie kojarzą się pacjentowi z chorobą jelit.

Do typowych objawów chorób jelitowych są zaliczane:

  • Biegunki oraz zaparcia;
  • Nudności i wymioty;
  • Bóle brzucha;
  • Wzdęcia;

Chorobom jelit towarzyszą również takie zaburzenia, jak:

  • Gorączka,
  • Niedokrwistość;
  • Rumień guzowaty;
  • Zmiany okołoodbytnicze;
  • Zmiany skórne.

Choroby jelit mogą mieć różne podłoże na przykład: genetyczne, immunologiczne, a także stresowe.

Czym charakteryzują się choroby jelit?

Wśród przewlekłych chorób jelit można wyróżnić między innymi:

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – to stan zapalny z owrzodzeniem okrężnicy i odbytnicy. Choroba ma podłoże genetyczne, immunologiczne oraz środowiskowe. Do nieswoistych objawów tego zaburzenia można zaliczyć zesztywniające zapalenie kręgosłupa, czy obwodowe zapalenie stawów.

Choroba Leśnikowskiego Crohna – przyczynami wystąpienia tego schorzenia są czynniki immunologiczne oraz zaburzenia mikroflory jelitowej. U pacjentów z tą przypadłością, poza typowymi objawami jelitowymi pojawia się również osłabienie i gorączka.  

Zespół jelita drażliwego (IBS) – zazwyczaj główną przyczyną tej choroby jest przewlekły stres. Różnorodność objawów zaś może dawać mylny obraz, przez co może być kojarzona z innymi schorzeniami. Największą trudność w leczeniu tej choroby jest brak jednoznacznych wyników w badaniach laboratoryjnych.

Celiakia – to choroba o podłożu immunologicznym, która cechuje się całkowitym brakiem tolerancji organizmu na gluten zawarty w produktach zbożowych. Spożywanie glutenu, poza typowymi objawami jelitowymi powoduje również zmiany skórne, niedożywienie, spadek masy ciała, czy zaburzenia wzrostu u dzieci.

Przetoka okołoodbytnicza i inne zaburzenia będące efektem chorych jelit

Przewlekłe choroby jelit prowadzą z czasem do pojawienia się takich zaburzeń jak hemoroidy, ropień odbytu, przetoka okołoodbytnicza, czy wyniszczenie organizmu i awitaminoza.

W takim przypadku niezbędna jest specjalistyczna pomoc lekarska. Lekarz podczas wizyty przeprowadza dokładny wywiad, by ustalić przyczynę zaburzeń i dobiera właściwą metodę leczenia

Ropień odbytu i przetokę okołoodbytniczej można usunąć chirurgicznie w DCG Centrum Medyczne. Proktolodzy z placówki medycznej pomogą również w leczeniu hemoroidów oraz innych zaburzeń związanych z chorobami jelit. Możesz wybrać się na wizytę w ramach NFZ lub prywatnie.

Przeciwdziałanie wyniszczeniu organizmu w wyniku choroby oparte jest na specjalnie opracowanych dietach dopasowanych do konkretnej jednostki chorobowej.

Diagnostyka i leczenie chorób jelit

Choroby jelitowe mają szereg podobnych objawów. Dlatego, by dokładnie zdiagnozować jednostkę chorobową i dobrać właściwe leczenie, niezbędne jest przeprowadzenie odpowiednich badań.

Diagnostyka chorób jelit obejmuje szereg badań:

  • Testy z krwi – morfologie, transaminazy, OB., CRP, markery, badania serologiczne (między innymi w celiakii);
  • Badanie kału między innymi w kierunku krwi utajonej;
  • USG brzucha;

Przeprowadzane są również badania endoskopowe:

  • Gastroskopia – to badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego – przełyku, żołądka oraz dwunastnicy, czyli początkowego odcinka jelita cienkiego.
  • Endoskopia jelita cienkiego – to badanie, które pozwala na dokładną obserwację wnętrza jelita cienkiego, za pomocą urządzenia z minikamerą (endoskopu). Kamera trafia do wnętrza organizmu w specjalnej kapsułce połykanej przez pacjenta. Urządzenie wykonuje zdjęcia i filmy, podczas całego procesu trawienia produktów, a na końcu jest wydalane.
  • Kolonoskopia – to badanie endoskopowe umożliwiające analizę końcowego odcinka przewodu pokarmowego, czyli jelita grubego.

Zależnie od zdiagnozowanej choroby dobierana jest odpowiednia metoda leczenia, a także właściwa dieta, która pomaga zahamować lub złagodzić objawy. W niektórych zaburzeniach, między innymi celiakii dieta eliminacyjna, to jedyną skuteczną metodą walki z chorobą.

Autor postu

Udostępnij